BRATISLAVA: Filmy a výstava o holokauste gejov a lesieb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
Tisícky návštevníkov z celého sveta v týchto dňoch zapĺňajú priestory bývalého nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v poľskom Osvienčime, kde si môžu pozrieť aj expozíciu slovenského Múzea SNP „Tragédia slovenských židov“. 27. januára 1945 bol tento najväčší koncentračný tábor na svete oslobodený. OSN pri tejto príležitosti 27. január vyhlásila za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Foto: AP Photo/Czarek Sokolowski

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – V koncentračných táboroch prišli o život tiež tisícky gejov a lesieb. Aj túto smutnú skutočnosť chce slovenskej verejnosti pripomenúť Iniciatíva Inakosť a Filmový festival inakosti projektom Berlín-Jogjakarta. Organizátori pripravili v Bratislave výstavu, diskusiu a dve filmové premietania, ktorých cieľom je poukázať na nacistické prenasledovanie tisícok gejov a lesieb, ale aj na vznik prvej organizácie na ochranu práv homosexuálov. Ako ďalej agentúru SITA informoval PR manažér Filmového festivalu inakosti Roman Samotný, projekt odštartuje v utorok 8. februára o 19:00 premietaním filmu Bent na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení na Svoradovej ulici 2 v Bratislave. V komornej vojnovej dráme zažiaril herec Clive Owen. Vo filme si zahral geja Maxa, ktorý si užíva dekadentný život v Berlíne 30. rokov. Neskôr ho ale zatkne gestapo a ocitne sa vo vlaku do koncentračného tábora.

Putovná fotografická výstava Berlín-Jogjakarta sa následne otvorí v piatok 11. februára o 18:00 v Open Gallery na Baštovej ulici 5. „Výstava v prvej časti ukazuje krutosti hitlerovského režimu, v druhej časti predstavuje Jogjakartské princípy, prvý medzinárodný dokument týkajúci sa sexuálnej orientácie a rodovej identity. Pozývame tak ľudí na výlet do dvoch období a na dva kontinenty, zažiť kontrast tragédie a nádeje cez pútavé osobné príbehy gejov a lesieb,“ cituje tlačová správa Jána Benca z Inakosti. Záujemcovia si výstavu budú môcť pozrieť do 25. februára. V záverečný deň výstavy sa o 19:00 v Open Gallery premietne dokument Paragraf 175. Mnohé lesby a gejovia boli v nacistickom Nemecku odsúdení práve na základe paragrafu 175 – nariadenia proti sodomii. Vyše desaťtisíc homosexuálov deportovali do koncentračných táborov. Tvorcom filmu sa podarilo vypátrať päť mužov a jednu ženu, ktorí boli označení ružovým trojuholníkom, aby svetu priblížili hrôzy táborov smrti.

Vstup na premietania a výstavu je bezplatný. Patronát nad projektom Berlín-Jogjakarta na Slovensku prevzali podpredseda vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel a verejný ochranca práv Pavel Kandráč. Viac informácií o filmoch a projekte Berlín-Jogjakarta nájdete na stránkach https://inakost.sk/ a https://www.ffi.sk/, dodal Roman Samotný.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavel KandráčRudolf Chmel