Bratislava hostí ďalší summit, pripravte sa na obmedzenia

Značka
Foto: SITA/Monika Zaťková

BRATISLAVA 5. októbra (WebNoviny.sk) – Parlamentný summit, ktorý sa vo štvrtok začína v Bratislave, neprinesie také výrazné obmedzenia ako septembrový summit hláv 27 členských štátov Európskej únie.

Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov, mesto nebude uzatvorené a dopravné obmedzenia budú len na čas nevyhnutný na prejazd delegácií alebo počas vystupovania delegácií z áut a prechádzaní do budov.

„Cieľom ministerstva vnútra je zabezpečiť všetky bezpečnostné opatrenia tak, aby dochádzalo čo k najmenším zásahom do bežného života obyvateľov a návštevníkov mesta Bratislavy a zároveň, aby sa zabezpečil hlavný cieľ, teda ochrana života, zdravia, majetku a verejného poriadku,“ uviedol.

Dopravné obmedzenia

Dopravné obmedzenia vo štvrtok a v piatok by sa podľa rezortu vnútra mali týkať predovšetkým dopravných trás medzi centrom Bratislavy (hotely River Park, Austria Trend, Sheraton a Carlton, Bratislavský hrad) a letiskom alebo hraničným priechodom Jarovce – Kitsse.

V piatok v ranných hodinách sa delegácie budú zo spomínaných hotelov presúvať do Reduty. Rovnako v piatok v čase od 6:00 do 17:00 bude zakázaný vjazd na Mostovú ulicu z Vajanského a Rázusovho nábrežia. V

jazd k hotelu Carlton bude pre hostí možný z Jesenského a Gorkého ulice a zároveň bude riadený a kontrolovaný príslušníkmi polície. „Od 1. júla až do 15. októbra je neprejazdná Medená ulica, vjazd vozidiel je možný cez Kúpeľnú ulicu,“ pripomenul Lazarov.

Posilnia políciu v Bratislavskom kraji

Počet nasadzovaných policajtov počas summitu je podľa rezortu vnútra určovaný na základe aktuálneho bezpečnostného rizika, pričom sa berú do úvahy aktuálne európske i celosvetové bezpečnostné hrozby, ako aj demonštrácie bezprostredne reagujúce na aktuálne prerokovávané témy.

„V súčasnosti je naplánované využiť kapacity aj ostatných krajských riaditeľstiev Policajného zboru na doplnenie a posilnenie výkonu služby polície v Bratislavskom kraji. V rámci príprav na rôzne bezpečnostné situácie sa predpokladá účasť väčšiny bezpečnostných zložiek vrátane špeciálnych útvarov, čo je pri rozsahu a intenzite takýchto podujatí obvyklé,“ dodal Lazarov.

Dvojdňový summit predsedov parlamentov v Bratislave

Na dvojdňový summit predsedov parlamentov, začínajúci sa vo štvrtok 6. októbra, ktorý inicioval predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), potvrdilo účasť 21 šéfov parlamentov z členských krajín Európskej únie a predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Slovensko má na ňom ambíciu predstaviť sa ako kozmopolitná krajina, ktorá od nepamäti spájala nielen národy, ale posúvala aj históriu, a je pyšná na svojich obyvateľov a kultúru.

Na dvojdňovom summite, ktorý sa bude konať v priestoroch Bratislavského hradu a v historickej budove Reduty, privíta Slovensko predsedov parlamentov z Českej republiky, Rakúska, Poľska, Belgicka, Estónska, Francúzska, Maďarska, Írska, Talianska, Litvy, Lotyšska, Luxemburska, Fínska, Poľska, Portugalska, Rumunska, Slovinska, Španielska, Švédska a predsedu parlamentu nastupujúcej krajiny v rámci predsedníctva v Rade EÚ, a to Malty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoMartin Schulz