Bratislava sa popasovala s larvami komárov, zneškodnili ich vraj viac než päť miliónov

komár
Najintenzívnejšie zásahy proti komárom mesto vykonalo v lokalitách Devínska Nová Ves, Devín, Petržalka a Rusovce. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Magistrát Bratislavy tvrdí, že zneškodnil už viac ako päť miliónov lariev komárov. „Eliminované larvy sme, pochopiteľne, jednu po druhej nepočítali. Vypočítali sme to na základe počtu lariev zistených na jednotlivých lokalitách a parametrov plôch, na ktorých sa zasahovalo,“ uviedlo mesto na sociálnej sieti s tým, že ide len o približný odhad.

„V mestských častiach, kde bol potvrdený výskyt lariev – Devín, Devínska Nová Ves, Rusovce, Jarovce, Rača, Dúbravka, Záhorská Bystrica, Petržalka, sme zasiahli na viac ako 190-tisíc metroch štvorcových vodných plôch,“ dodala samospráva s tým, že nasleduje ďalších viac ako 44-tisíc metrov štvorcových záplavových liahnisk v mestskej časti Devín.

V prvej jarnej záplavovej vlne podľa mesta nízke teploty komárom nepriali, no pretrvávajúce výdatné dažde v Bratislave vytvorili lokálne priaznivé podmienky na liahnutie lariev, najmä záplavových druhov, napríklad v zaplavených územiach alúvia Moravy.

„Larvy sú vo veľkých počtoch vyliahnuté z vajíčok, no relatívne nízke teploty aktuálne bránia rýchlemu vývoju týchto lariev na dospelé komáre, preto je ideálny čas na rozsiahle zásahy larvicídom BTI, ktorým eliminujeme larvy ešte predtým, ako sa z nich stanú dospelé jedince,“ vysvetlil magistrát s tým, že práve z uvedeného dôvodu v predchádzajúcich dvoch týždňoch zasahovali vo veľkom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom