Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislavský hrad
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
22. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Bratislavčania môžu povedať, kam pôjde časť mestských peňazí

BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Bratislavčania môžu v týchto dňoch v internetovom hlasovaní vybrať projekty, na ktoré by mohla ísť časť budúcoročného rozpočtu hlavného mesta.

Vybrať si ľudia môžu z 57 návrhov v piatich kapitolách – doprava, životné prostredie, kultúra, šport a sociálne veci. Hlasovať možno do 28. novembra 2014 na internetovej stránke Rozhodni.bratislava.sk. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Daniela Rodinová.

Výsadba zelene či odstránenie alergénov

Nápady bratislavská radnica zbierala od obyvateľov v septembri počas Burzy nápadov. Návrhy, ktoré splnili požadované kritéria postúpili v októbri do verejného prerokovania, kde verejnosť spolu s odbornými garantmi magistrátu a zapojenými obyvateľmi rozhodli, ktoré projekty sa dostanú do internetového hlasovania už aj s navrhnutými finančnými čiastkami.

O tom, na ktoré projekty pôjde časť peňazí z mestskej kasy môžu teraz ľudia rozhodnúť v hlasovaní na internete. Do hlasovania sa môže zapojiť každý Bratislavčan, ktorý má viac ako 15 rokov a zaregistruje sa cez formulár na stránke Rozhodni.bratislava.sk. Na základe registrácie dostane záujemca prihlasovacie údaje a môže hlasovať za ľubovoľný počet návrhov.

Svoje nápady mohli bratislavskej radnici posielať občianske združenia či jednotlivci. Medzi desiatkami návrhov je napríklad výsadba zelene a stromov či odstránenie alergénov a burín. Bratislavčania by radi v budúcom roku investovali aj do vybudovania bezbariérových priechodov pre chodcov či do montáže nosičov bicyklov v mestskej hromadnej doprave (MHD).

Ľudia žiadajú aj prírodné lavičky

Medzi doručenými nápadmi je aj rekonštrukcia zábradlia na Bajkalskej a Brnianskej ulici či osadenie prírodných lavičiek pri vstupe na Kráľovu horu. Cyklisti by privítali, keby pre nich jednosmerné ulice zmenili na obojsmerné.

Do rozhodovania o prerozdelení časti mestských peňazí radnica verejnosť zapája od roku 2011, kedy bol projekt prvýkrát spustený. Vtedy bola na občianske projekty vyčlenená suma 15-tisíc eur. V roku 2014 už mesto na projekty z participatívneho rozpočtu vyčlenilo 46-tisíc eur.

Za príspevok z participatívneho rozpočtu si obyvatelia v minulosti vybudovali napríklad komunitnú záhradu v Rači, obnovili kino Zora či zrevitalizovali stromoradie na Račianskej ulici. V meste tiež vzniklo Komunitné centrum generácii, autonómna zóna Lafranconi, z občianskeho rozpočtu technicky podporili aj Zelenú hliadku.

Odporúčané články

Obrazom: V Bratislave si ľudia vyskúšali byť bezdomovcami Obrazom: V Bratislave začali Vianočné trhy, svieti stromček

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...