Bratislavčania sa začínajú viac zaujímať o činnosť mesta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Električka, bratislava
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – Záujem Bratislavčanov o sprístupnenie informácií o činnosti mesta stúpa, obyvateľov najviac zaujímajú informácie týkajúce sa nakladania s majetkom a nehnuteľnosťami mesta.

Ako agentúru SITA informoval riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy, mesto vlani zaznamenalo 536 žiadostí o sprístupnenie informácii v zmysle zákona 211 o slobodnom prístupe k informáciám, kým v roku 2010 bolo týchto žiadostí 276.

Najžiadanejšie sú informácie o predaji pozemkov

„Sprístupňovanie informácií pomáha Bratislavčanom formovať si názor o konaní zástupcov v samosprávnych inštitúciách, verejnosť môže bez väčších problémov kontrolovať rozhodovanie mesta a jeho organizácií,“ uviedol Andrassy.

Ako uviedol Andrassy, zákon o slobodnom prístupe k informáciám nevyužívajú len mimovládne organizácie monitorujúce transparentnosť vo verejnom živote, ale aj obyvatelia. Bratislavčania najčastejšie požadujú informácie o predaji pozemkov, vyhotovení znaleckých posudkov či o použití verejných peňazí pre poskytnutie dotácie.

Ako dodal Andrassy, v poslednom čase sa zvýšil aj počet žiadostí nad rámec zákona, v ktorých ľudia žiadajú vyplniť priložené tabuľky, vyhotoviť nové správy či odpovedať na subjektívne otázky. Zákon o slobodnom prístupe využívajú aj vysokoškoláci pre odborné spracovanie svojich seminárnych či diplomových prác.

ľudia
Foto: SITA/Diana Černáková

Zaviedli živé vysielanie zo zasadnutí

Bratislavská samospráva na základe rozhodnutia primátora Milana Ftáčnika od roku 2011 zverejňuje na svojej internetovej stránke informácie nad rámec zákona, informoval Andrassy. Mesto zaviedlo živé vysielanie zo zasadnutí mestského zastupiteľstva, vytvorilo na zastupiteľstvách i priestor pre vystúpenia občanov.

Podľa Andrassyho v roku 2013 mesto vyhovelo 410 žiadateľom o poskytnutie informácií. V 39 prípadoch bol spis odstúpený na vybavenie príslušnej mestskej časti alebo verejnej inštitúcii.

V ostatných 87 prípadoch magistrát žiadosti nevyhovel, pretože údaje, ktoré žiadateľ požadoval, mesto nemalo k dispozícii alebo žiadosť nemala zákonom požadované náležitosti, uviedol Andrassy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Andrassy