Bratislavou bude znieť tvorba Bacha či Ščedrina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Orchester
Foto: SITA/AP
Päť dní, desať koncertov, nekonečno hudobných zážitkov a stretnutí s priateľmi – to všetko prinesie 12. ročník Medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie. Fanúšikovia jazzu, improvizácie či vážnej hudby sa na festival môžu tešiť 18. – 25. septembra v Bratislave. Mottom Konvergencií je Nehráme iba hity, svet je oveľa pestrejší. Konvergencie prezentujú výnimočné hudobné diela a špičkových umelcov bez žánrových či štýlových obmedzení v neformálnej atmosfére v netradičných priestoroch. Spájajú zdanlivo nespojiteľné – súčasnú i starodávnu vážnu hudbu, jazz, improvizácie, divadlo, ale aj projekty pre deti. Dokazuje to aj výpočet tohtoročných účinkujúcich, medzi nimi aj britské sláčikové kvarteto Doric String Quartet či Jana Kirschner. Novinkou festivalu sú aj takzvané pre-concert talks, teda predkoncertné uvedenia diel v rámci rozhovorov s interpretmi pri pohári vína. Všetky podrobnosti o programe možno nájsť na webstránke festivalu –
Lupták
Vzácne historické čelo z roku 1842 sa podarilo riaditeľovi festivalu Jozefovi Luptákovi, ktorý je sám violončelistom, zachrániť. Foto: Konvergencie

BRATISLAVA 15. septembra (WEBNOVINY) – Tvorba Johanna Sebastiana Bacha, Rodiona Ščedrina i Jevgenija Iršaia zaznie v nedeľu 18. septembra na úvodnom koncerte 12. ročníka medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie. Otvárací koncert Cello Colosseum / Gregoriana premiestnili organizátori do veľkolepého priestoru bratislavského Dómu sv. Martina. „Nie je to náhoda,“ zdôrazňuje riaditeľ medzinárodného festivalu, Jozef Lupták. Dóm sv. Martina ešte umocní silnú emóciu, ktorú v sebe má spojenie ôsmich violončelistov Cello Collosseum a 12 spevákov zo súboru Gregoriana.

Podľa Luptáka je koncert jedinečný aj svojou zostavou, ktorá nefunguje stále. „Počuť osem violončelistov, alebo vlastne väčší počet violončelistov je zaujímavosť sama o sebe, pretože väčšinou sú sláčikové orchestre kombinované medzi husľami, violou, violončelom a kontrabasom, aby sa tam doplnili hlasy od vysokého až po nízky. No violončelo ako keby stelesňuje obraz ľudského hlasu, pretože má ako keby všetky tie hlasy jedného speváckeho zboru v sebe,“ cituje tlačová správa riaditeľa festivalu komornej hudby Konvergencie.

V Dóme sv. Martina bude znieť historické čelo

Na otváracom koncerte Konvergencií, ktorý sa v Dóme sv. Martina začne o 19:00, zaznie po prvýkrát na Slovensku vzácne historické čelo z roku 1842, ktoré sa riaditeľovi festivalu Jozefovi Luptákovi, ktorý je sám violončelistom, podarilo zachrániť. Nástroj sa podľa Jozefa Luptáka opravil v poslednej chvíli, v hodine dvanástej. „Bol tam červotoč, 31 prasklín, ktorých oprava trvala deväť mesiacov. Je to všetko hodinárska práca, veľmi pomalá. Nástroj sa vzkriesil k životu. Nevyzeral, že je až v takom zlom stave. To sa ukázalo, až keď sa nástroj otvoril,“ upozornil. V neopravenej podobe by pritom historické čelo vydržalo hrať ešte asi päť až sedem rokov. Po dôkladných opravách sa však na festivale Konvergencie objaví na oveľa väčšom počte ročníkov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Kirschner