Bratislavský filmový festival otvorí Polnoc v Paríži

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Srbský filmový kritik Nenad Dukić Foto: SITA/Marián Peiger

Filmy budú zaradené do vyše desiatich sekcií, z ktorých tri budú súťažné

Počet snímok v každej z nich bude od 10 do 15, uviedol Radovan Holub, český filmový publicista, pedagóg a expert na audiovíziu, ktorý je tiež členom programového tímu bratislavského festivalu.

„Celkom ma prekvapilo, že v nich nie je toľko filmov, ako som si predstavoval, že sa pohybujeme napríklad okolo 10 filmov na jednu sekciu,“ povedal pre tlačovú agentúru SITA Holub. Ako vysvetlil, neskôr zistil, že „ani tie kiná nie sú nafukovacie“ a že budú musieť niektoré filmy „oželieť“.

V sekcii tak nebude 30 filmov, čo by sa dalo očakávať napríklad v kategórii Panoráma, ktorá bude akýmsi prehľadom súčasnej kinematografie. „Tie najväčšie hity sezóny by však na bratislavskom festivale mali byť,“ zdôraznil.

Kým Dukić pripravuje hlavnú súťažnú sekciu (Súťaž prvých a druhých hraných filmov) a spomínanú Panorámu, Holub má na starosti sekcie Filmové príbehy a Antidepresíva. „Ja mám rád filmy, ktoré majú príbehy, pretože si myslím, že podstatou filmu je vyrozprávanie príbehu. Sekcia Antidepresíva bude akýmsi protijedom alebo protilátkou proti súčasným festivalovým filmom, z ktorých 95 percent je depresívnych. Ide napríklad o filmy o narkomanoch, nevyliečiteľne chorých, deťoch, ktoré opustili rodičov a nemajú žiadnu budúcnosť. Ja by som rád priniesol filmy, ktoré majú nejakú nádej.“ Medzi také filmy podľa Holuba patrí napríklad Le Havre (2011) Akiho Kaurismäkiho, „ktorý síce nie je nejako extra veselý, ale predsa len prináša nejakú nádej“.

Ako doplnil, v jeho sekcii by sa mali objaviť tiež filmy ako Friendship! (2010) Markusa Gollera či Ni a vendre ni a louer (2011) Pascala Rabatého a „bol by rád, keby zahrali“ aj Exit Through the Gift Shop (2010) o pouličnom umelcovi Banksym.
Nenad Dukić
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Trinásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava otvorí film Woodyho Allena Polnoc v Paríži (2011).

Pre tlačovú agentúru SITA to uviedol Nenad Dukić, srbský filmový kritik, pedagóg a producent, ktorý stojí na čele tohtoročného programového tímu. Diváci môžu v dňoch 4. až 9. novembra očakávať filmy z festivalov, ale aj snímky nových, neznámych režisérov z celého sveta. Väčšinu z nich podľa Dukića premietnu na Slovensku po prvý raz.

„Spolu budeme mať okolo 60 až 70 filmov. Slovenských premiér z toho bude asi 95 percent. Možno budeme opakovať jeden, ktorý už je v kinách, a to nemecký film Pina 3D (2011), aby sme naplnili celkovú myšlienku programu,“ povedal Dukić. Program festivalu pritom vyplnia filmy začínajúcich talentovaných režisérov aj víťazné snímky z tohtoročných festivalov.

Slovenskí fanúšikovia kvalitného filmu sa tak už teraz môžu tešiť napríklad na prvotinu bulharského režiséra Iliana Djevelekova Love.net (2011), ale aj na film Faust (2011) Alexandra Sokurova, ktorý na nedávnom 67. ročníku medzinárodného filmového festivalu v Benátkach získal najvyššie ocenenie Zlatý lev, či na víťaza ocenenia Zlatá Palma z Medzinárodného festivalu v Cannes, snímku Strom života (2011) režiséra Terrenca Malicka.

Ako Dukić doplnil, nebude chýbať ani iránsky film Odlúčenie Nadera a Simin (2011) Asghara Farhadiho, ktorý na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale získal Zlatého medveďa. „Snažíme sa o to, aby sme mali kvalitné filmy, ktoré by uspokojili kritikov aj verejnosť. To je hlavný cieľ,“ vysvetlil šéf programového tímu.

Programový tím Medzinárodného filmového festivalu Bratislava okrem spomínaných Dukića a Holuba tvoria tiež Pavel Smejkal, filmový kritik a publicista, doktorand na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU, a Erwin Houtenbrink, holandský historik umenia a filmu a dlhoročný spolupracovník Filmového festivalu v Rotterdame. Smejkal je zodpovedný za sekciu Súťaž krátkych filmov, Houtenbrink za Súťaž dokumentárnych filmov. Kompletný zoznam filmov a ich zaradenie do jednotlivých sekcií bude známy do 14 dní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať