Brazília rozdrvila Čile vysoko 3:0

Brazil

JOHANNESBURG 28. júna (WEBNOVINY) – Ďalším štvrťfinalistom na XIX. majstrovstvách sveta vo futbale v Juhoafrickej republike je Brazília. Päťnásobní svetoví šampióni zdolali v Johannesburgu na štadióne Ellis Park v juhoamerickom osemfinálovom derby po výbornom výkone Čile presvedčivo 3:0 (2:0). Góly víťazov strelili v prvom polčase Juan a Luís Fabiano, po prestávke pridal poistku Robinho. Bolo to už ich ôsme víťazstvo nad týmto tradičným súperom v rade a celkovo 47. triumf v 66. vzájomnom dueli. „Kanárici“ sa s Čile stretli na MS tretíkrát a tretíkrát boli úspešní. V roku 1962, keď sa stali druhýkrát majstrami sveta, ich zdolali na ich domácej pôde v semifinále 4:2. V roku 1998 vo Francúzsku na seba narazili v osemfinále a z triumfu 4:1 sa rovnako tešili Brazílčania, ktorí nakoniec získal striebro. Zverenci trénera Dungu, ktorý Brazíliu priviedol k titulu majstrov sveta ako kapitán v roku 1994 v USA, sa vo štvrťfinále stretnú v piatok 2. júla o 16.00 h v Port Elizabeth s osemfinálovým premožiteľom Slovenska Holandskom.

Výsledok:

Osemfinále (Johannesburg/štadión Ellis Park):

Brazília – Čile 3:0 (2:0)

Góly: 34. Juan, 38. Luís Fabiano, 59. Robinho, ŽK: 30. Kaká, 72. Ramires – 47. Vidal, 68. Fuentes, 80. Millar, rozhodovali: Howard Webb – Darren Cann, Michael Mullarkey (všetci Angl.), 54 096 divákov

Brazília: Júlio César – Maicon, Lúcio, Juan, Michel Bastos – Gilberto Silva – Daniel Alves, Kaká (81. Kléberson), Ramires – Luís Fabiano (76. Nilmar), Robinho (85. Gilberto Melo)

Čile: C. Bravo – Isla (62. Millar), Contreras (46. Tello), Jara, Fuentes – Vidal, Carmona, Beausejour – A. Sánchez, Mark González (46. Valdivia) – H. Suazo

Brazília v 34. minúte otvára stav zápasu na 1:0 vďaka Juanovi. Foto: SITA/AP

Prvú pol hodinu sa na ihrisku nedialo nič, čo by stálo z futbalového hľadiska za zmienku. Na jej konci vzrušil nepotrestaný evidentný faul čílskeho obrancu Contrerasa vo vlastnom pokutovom území na Lúcia. Na konci 34. min kopali Brazílčania rohový kop z pravej strany. Na vysokú loptu si najlepšie vyskočil Juan a hlavou nádherne otvoril skóre. Na tribúnach ešte ani poriadne nedozneli oslavy a už bolo 2:0. Na hranici ofsajdu si prebral loptu Luís Fabiano, vbehol do pokutového územia, obišiel aj vybiehajúceho brankára Claudia Brava a lopta sa zatrepotala v sieti Čile druhýkrát. Bol to už tretí gól Luísa Fabiana na tomto šampionáte. Záver prvého polčasu sa niesol v znamení výraznej prevahy Brazílčanov, ale ďalší gól už do prestávky nepridali.

Argentínsky tréner čílskej reprezentácie Marcelo Bielsa uvedomujúc si situáciu svojho tímu poslal do druhého polčasu na ihrisko ofenzívnych hráčov Tella a Valdiviu. „Kanárici“ však aj napriek tomu bez problémov držali súpera ďaleko od svojej bránky a do šancí ho nepúšťali. V 59. min sa na polovici ihriska dostal k lopte Ramires, potiahol to až na hranicu pokutového územia, tam priťukol Robinhovi a ten polovysokou strelou trafil presne k ľavej žrdi čílskej bránky – 3:0. Brazílčania zmiernili tempo a konečne sa do šancí začali dostávať aj ich súperi. V 78. min skončil oblúčik Humberta Suaza za chrbtom Julia Césara, ale zastavilo ho brvno bránky. Zverenci trénera Dungu sa už v záverečných minútach evidentne zamerali len na obranu a udržanie výsledku, ktorý ich posunul medzi najlepších osem tímov.

Hlasy po zápase:

Carlos Dunga (tréner Brazílie): „Musíme sa zlepšiť vo všetkých herných činnostiach. Čile hralo výnimočne dobre, často malo loptu, jeho hráči si dobre prihrávali. Podarilo sa nám však udržať všetko pod kontrolou.“

Luís Fabiano (útočník a strelec druhého gólu Brazílie): „Bol to ťažký zápas s kvalitným súperom, ale dokázali sme mu vnútiť náš herný štýl. K titulu máme ešte ďaleko, sme však na dobrej ceste. Duel s Holandskom bude ťažký, musíme sa naň zodpovedne pripraviť.“

Robinho (útočník a strelec tretieho gólu Brazílie): „Ďakujem Bohu, som šťastný z gólu i výsledku. Teraz sa už musíme sústrediť na ďalší súboj.“

Claudio Bravo (brankár Čile): „Opúšťame turnaj s vedomím, že sme podali maximálny možný výkon. Ale, žiaľ nestačilo to. Zdolalo nás jedno z najlepších mužstiev sveta, Brazílčania hrali dobre v obrane i v útoku. V ňom sme boli dobrí aj my, ale musíme sa trochu zlepšiť v defenzíve. Niekedy sme v nej veľmi krehkí.“

Brazília – Čile 1:0

Brazília – Čile 2:0

Brazília – Čile 3:0