Brazílska polícia zatkla muža, ktorý je podľa USA členom militantského hnutia Hizballáh

Polícia, putá, zatknutie
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) – Polícia v Brazílii zatkla muža, ktorý je podľa USA jedným z významných členov libanonského militantného hnutia Hizballáh. Libanončana Asada Ahmada Barakáta, ktorý sa údajne stará o finančné operácie hnutia, zadržali blízko hraníc s Paraguajom a Argentínou v meste Foz do Iguacu.

USA dlhodobo vyjadrujú obavy z islamistických aktivít v arabskej komunite v pohraničí Brazílie, Argentíny a Paraguaja. Oblasť je turisticky populárna pre vodopády Iguazú či tamojší tropický prales, je však známa aj ako centrum rozsiahleho pašovania a obchodovania s drogami.

Americké ministerstvo financií v roku 2006 označilo Barakáta za „globálneho teroristu“ a zaradilo ho na zoznam ľudí v oblasti spomínaných troch štátov, ktorí pomáhali financovať Hizballáh. Bol tiež jedným z deviatich ľudí a dvoch spoločností, ktorým zmrazili majetok.

Barakáta v Paraguaji, kde si v minulosti za daňové úniky odsedel šesť rokov vo väzení, hľadajú za krádež identity. V Argentíne ho zase polícia obvinila z preprania 10 miliónov dolárov (v prepočte 8,5 milióna eur) v mene Hizballáhu v kasíne v oblasti pri vodopádoch. Či Barakáta obvinia v Brazílii alebo ho vydajú do Paraguaja, nie je známe, píše spravodajský portál BBC.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Hizballáh