Brazílski väzni si krátia trest výrobou energie na bicykloch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA/AP

Uľaviť preplneným väzniciam a pritom pomôcť mestu s dodávkou energie – tak znie najnovší plán väzenia v brazílskom Santa Rita do Sapucai, ktoré sa rozhodlo pre netradičný krok – väzňom poskytlo stacionárne bicykle, vďaka ktorým si môžu „vyšliapať“ cestu na slobodu a dostať sa pritom do formy. Energia, ktorú takýmto spôsobom väzni vyrobia, zasa poslúži väznici i celému mestu.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Netradičný nápad sa do praxe rozhodol zaviesť miestny sudca Jose Henrique Mallmann, ktorý sa inšpiroval krátkou správou o telocvičniach v USA. V nich športovci jazdením na stacionárnych bicykloch produkujú energiu na fungovanie celého zariadenia. Mallmann následne spustil skúšobný program i v miestnej väznici. Aby boli väzni motivovaní k šliapaniu do pedálov, sudca zaviedol jednoduché pravidlo – za každých 24 hodín strávených na bicykli si väzni skrátia svoj trest o jeden deň.

Väzni sú novou myšlienkou nadšení. „Zvykli sme tráviť celé dni zatvorení v celách, slnko sme videli len dve hodiny denne. Teraz sme vonku na čerstvom vzduchu, vyrábame energiu pre celé mesto a zároveň získavame našu slobodu,“ uviedol jeden z miestnych väzňov Ronaldo da Silva, ktorému sa medzičasom podarilo skrátiť si trest o 20 dní a schudnúť 4 kg.

Do projektu sa zapojilo takmer celé mesto – polícia dodala bicykle z oddelenia strát a nálezov, mechanici ich premenili na stacionárne verzie a pripojili ich na batérie a konvertory získané od miestnych podnikov. Každý večer väzenský strážca odnesie nabité batérie na hlavné námestie, kde potom slúžia na pohon mestského osvetlenia počas noci. Ráno ich opäť dopravia do väzenia na ďalšie nabitie.

„Je to výhodná situácia pre obe strany,“ myslí si riaditeľ väzenia Gilson Rafael Silva. „Ľudia, ktorí sa inak nachádzajú na okraji spoločnosti, pomáhajú komunite a nielenže sa tak dostanú z väzenia skôr, získajú tak naspäť aj sebaúctu.“

Hoci sa miestni obyvatelia tešia, že námestie sa vďaka osvetleniu stalo opäť bezpečným a vhodným aj na nočné prechádzky, proti novému projektu sa ozvali aj negatívne ohlasy. „Niektorí ľudia hovoria, že meníme väzenia na luxusné hotely. Toto je však jediný hotel, o ktorom viem, že v ňom nikto nechce zostať,“ dodal riaditeľ väznice.

www.odditycentral.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať