Breivik je prekvapený, že jeho útoky boli úspešné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nórsko
Foto: SITA/AP

OSLO 26. júla (WEBNOVINY) – Anders Behring Breivik, páchateľ dvojitého útoku v Nórsku, je prekvapený, že „uspel“ a neukázal žiadny súcit s jeho 76 obeťami. V utorok to povedal jeho advokát. „Bol trochu prekvapený, že uspel, že podľa jeho názoru uspel,“ povedal Geir Lippestad. Na otázku, či Breivik ukázal súcit s jeho mladými obeťami, Lippestad odpovedal: „Nie“.

Podľa advokáta Breivik neznáša demokraciu a povedal, že je napojený na dve bunky v Nórsku a niekoľko v zahraničí. „Kde, to zatiaľ neviem,“ uviedol Lippestad. Dodal tiež, že Breivik „nenávidí každého, kto verí v demokraciu“.

Tridsaťdvaročný Breivik sa počas prvého predvedenia pred sudcu k spáchaniu útokov priznal, napriek tomu sa však podľa vlastných slov necíti byť zločincom. Obhajuje sa pritom tvrdením, že chcel zachrániť Nórsko a západnú Európu pred inváziou moslimov. Útoky namierené proti ľavicovo orientovanej vláde pod vedením Robotníckej strany extrémista označil za „kruté“, ale „potrebné“. Sudca v pondelok rozhodol o ponechaní Breivika vo vyšetrovacej väzbe nasledujúcich osem týždňov, pričom prvé štyri týždne má stráviť v úplnej izolácii.

Advokát považuje Breivika za psychicky chorého

Geir Lippestad
Foto: SITA/AP

Obhajca atentátnika Andersa Behringa Breivika, ktorý zastrelil na ostrove Utöya takmer 70 ľudí a priznal sa k zodpovednosti aj za bombový útok v Osle, ktorý zabil 8 osôb, povedal v utorok podľa agentúry NTB, že jeho mandant je „duševne chorý“. Podľa Geira Lippestada zatknutý Breivik si myslí, že sa nachádza vo vojne. „A keď si vo vojne, tak môžeš robiť takéto veci,“ povedal advokát. Breivik je momentálne vo väzení v rukách dvoch psychiatrov, ktorí zisťujú, či je Breivik za svoje činy zodpovedný.

V pondelok Lippestad povedal, že Breivik očakával cestou na prvé vyšetrovanie na súd atentát. „Viackrát povedal, že čaká, že ho zabijú,“ povedal Lippestad pre televíziu NRK. Informáciu, že strávi 8 týždňov vo vyšetrovacej väzbe, prijal Breivik pokojne, povedal jeho advokát.

Rozhodnutie, či vziať obhajobu Breivika, nebolo jednoduché, uviedol Lippestad. „Nepovedal som hneď áno, ale som si to pre zvláštnosť tohto prípadu vopred dobre premyslel,“ povedal advokát pre NRK. K základným princípom právnej demokracie však patrí, že „každý má nárok na obhajcu“. Prečo si však ultrapravicový Breivik vybral práve obhajcu, ktorý istý čas pôsobil ako aktívny socialistický komunálny politik, Lippestad nevie vysvetliť. Dôvodom môže byť skutočnosť, že v roku 2002 obhajoval pravicového radikála Oleho Kvislera, ktorý z rasisticky motivovaných pohnútok zavraždil mladíka Benjamina Hermansena s tmavou pleťou. Kvislera odsúdili na 15 rokov väzenia.

Breivik by mohol stráviť za mrežami až 30 rokov

Páchateľa piatkových útokov v Nórsku, ktoré si vyžiadali 76 mŕtvych, by mohli odsúdiť až na 30-ročné väzenie, ak by ho okrem terorizmu obvinili aj zo zločinov proti ľudskosti. Prokurátor Christian Hatlo to uviedol v rozhovore pre utorňajšie vydanie denníka Aftenposten, momentálne však podľa neho ide len o jednu z možností a konečné rozhodnutie o obvineniach voči Andersovi Behringovi Breivikovi ešte nepadlo. Policajný hovorca Sturla Henreiksbö, ktorého cituje tlačová agentúra AFP, potvrdil, že polícia sa „doteraz odvolávala na zákon o terorizme, no nie je vylúčené, že bude požadovať ďalšie obvinenia“. Na základe protiteroristického zákona hrozí Breivikovi najviac 21-ročný trest, čo v mnohých Nóroch vyvoláva nespokojnosť, keďže výbuch bomby v centre Osla a streľba na ostrove Utöya sú považované za najhoršie zločiny v krajine od skončenia druhej svetovej vojny.

Po zverejnení podrobností piatkových udalostí sa nórska polícia dostáva čoraz viac pod paľbu kritiky. Policajti svojou neschopnosťou prepraviť sa na ostrov vzdialený 40 kilometrov od Osla údajne dali Breivikovi ďalších 90 minút na jeho vyčíňanie. Príčinou bol nefunkčný motor v člne, ktorý vypovedal službu krátko po nalodení policajtov a materiálu. Policajti nemohli využiť ani vrtuľník, keďže žiadny nemali k dispozícii. Nórsky minister spravodlivosti Knut Storberget sa policajným zložkám v utorok napriek tomu poďakoval za ich „fantastickú“ prácu.

Nórsky minister chváli políciu, verejnosť ju však kritizuje

Knut Storberget
Foto: SITA/AP

Nórsky minister spravodlivosti Knut Storberget v utorok poďakoval policajným zložkám za ich „fantastickú“ prácu v dňoch, ktoré nasledovali po ozbrojenom útoku nórskeho radikála Andersa Breivika. Storberget novinárom povedal, že „títo ľudia pracovali tvrdšie, ako by ste od kohokoľvek očakávali, prerušili svoje dovolenky a dobrovoľne sa prihlásili, aby pomohli“. Šéf nórskeho rezortu spravodlivosti policajtom poďakoval za nastolenie „bezpečnosti a normálnosti“ po piatkových útokoch.

Nórska polícia sa však postupne po zverejňovaní detailov piatkových udalostí dostáva pod paľbu kritiky verejnosti. Policajti svojou neschopnosťou prepraviť sa na ostrov vzdialený 40 km od Osla údajne dali Breivikovi ďalších 90 minút na jeho vyčíňanie. Príčinou bol nefunkčný motor v člne, ktorý vypovedal službu krátko po nalodení policajtov a materiálu. Policajti nemohli využiť ani vrtuľník, keďže žiadny nemali k dispozícii. „Niekoľko rokov sme žiadali o pridelenie vrtuľníka, no bezúspešne,“ povedal policajný šéf v Osle Anstein Gjengedal pre televíznu stanicu NRK. Polícia sa však voči obvineniam ohradila a tvrdí, že prvé hlásenie o vyčíňaní Breivika prišlo o takmer pol hodinu neskôr, ako pôvodne informovali médiá.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anders Behring Breivik