Breivik radikálom uškodil, vo voľbách prepadli

Bez názvu
Nórsky premiér a predseda Nórskej robotníckej strany Jens Stoltenberg v noci 12. septembra 2011 v centre Oslo. Foto: SITA

OSLO 13. septembra (WEBNOVINY) – Pondelkové komunálne voľby v Nórsku sa skončili jasným víťazstvom konzervatívnych a ľavicových strán a prehrou radikálnej pravice. Tá utrpela predovšetkým v dôsledku júlového vyčíňania extrémistu Andersa Breivika. Spočítanie takmer všetkých hlasov odhalilo, že Konzervatívna strana si v porovnaní s minuloročnými voľbami polepšila o takmer deväť percent a podporilo ju 28 percent voličov. Lepšie skončila iba Robotnícka strana premiéra Jensa Stoltenberga, ktorá získala takmer 32 percent odovzdaných hlasov. Naopak, v poli porazených skončila pravicová Strana pokroku, ktoré členom bol svojho času aj Breivik. Jej podpora sa prepadla o šesť percent na úroveň 11,5 percenta.

Výsledky nórskych komunálnych volieb nijako výrazne nezmenia rozloženie síl vo veľkých mestách ako Trondheim, Bergen a rovnako tak ani v hlavnom meste Oslo. Volebná účasť sa pohybovala na úrovni 62 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring BreivikJens Stoltenberg