Breivik zlyhal a ľud vyhral, skonštatoval nórsky premiér

Breivik_smútok
Foto: Archívne foto SITA/AP

OSLO 22. júla (WEBNOVINY) –

Pozrite si šialený plán nórskeho pravicového extrémistu, ktorý si pred rokom splnil do poslednej bodky >>>> TU.

Obete, ktoré pred Breivikom neunikli >>>> TU.Nórsko a s ním celá Európa si v nedeľu pripomína prvé výročie vyčíňania masového vraha Andersa Breivika. Ten 22. júla 2011 usmrtil 77 ľudí.

Anders Breivik pred rokom najprv odpálil bombu v centre Osla, pričom usmrtil osem ľudí. Následne sa presunul k jazeru Tyrifjorden, kde na ostrove Utöya spustil paľbu na účastníkov letného tábora Robotníckej strany a zabil 69 z nich. Nad svojimi činmi neprejavil ľútosť a označil ich za „nevyhnutné“.

Vrah zlyhal, Nóri zvíťazili

Nórsky premiér Jens Stoltenberg sa v deň prvého výročia vraždenia Andersa Breivika vyjadril, že úsilie extrémistu o zmenu nórskej spoločnosti zlyhalo. Ako povedal v prejave na spomienkovej slávnosti v Osle, „bomby a guľky boli namierené na zmenu Nórska, no Nóri odpovedali umocnením našich hodnôt“.

„Vrah zlyhal, ľud zvíťazil,“ dodal Stoltenberg, ktorý má v nedeľu nabitý program a zúčastní sa na viacerých spomienkových podujatiach v okolí Osla vrátane ostrova Utöya. Prísť by mala aj premiérka susedného Dánska Helle Thorningová-Schmidtová.

Obrazom: Pamiatka na obete

Stoltenberg sa v sobotňajšom rozhovore pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung vyjadril, že nórska demokracia sa po minuloročných útokoch stala ešte silnejšou. Podľa predsedu nórskej vlády je jeho krajina ešte „nasýtenejšia demokraciu a rozmanitosťou, ako bola 22. júla 2011“.

Nórsky líder taktiež poznamenal, že Breivikovo vyčíňanie spred roka podnietilo rekordný nárast počtu ľudí, ktorí vstúpili do politických a mládežníckych organizácií. Demokracia je „najdôležitejšou zbraňou v boji proti násiliu“, povedal pre Süddeutsche Zeitung premiér bohatej škandinávskej krajiny.

Ak 33-ročného extrémistu uväznia za terorizmus a úkladne vraždy, hrozí mu maximálne 21-ročný trest. Verdikt vo veci jeho psychického zdravia by mal byť známy 24. augusta.

Obrazom: Proces s Breivikom sa začal 16. apríla

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders BreivikHelle Thorningová-SchmidtováJens Stoltenberg