Breivikove práva neboli porušené, súd zamietol odvolanie najhoršieho nórskeho masového vraha

Breivik
Anders Behring Breivik Foto: SITA/AP

KODAŇ 21. júna (WebNoviny.sk) – Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu zamietol odvolanie nórskeho masového vraha Andersa Behringa Breivika, ktorý tvrdil, že väzenské podmienky, v akých si odpykáva trest, porušujú jeho práva.

Súd vo štvrtok rozhodol, že prípad „neodhaľuje žiadne porušovanie“, a zamietol žiadosť o odvolanie ako „neprípustnú, pretože je zjavne nepodložená“. Rozhodnutie súdu je konečné.

Breivik, ktorý si vlani zmenil meno na Fjotolf Hansen, je najhorší masový vrah v histórii Nórska. V roku 2011 zabil 77 ľudí a za svoj čin si odpykáva 21-ročný trest odňatia slobody. Predvlani zažaloval nórsky štát, ktorý podľa neho nedodržiava jeho ľudské práva. K porušovaniu podľa jeho slov dochádza väznením na samotke.

Okrem toho jeho práva údajne na začiatku väzby porušili časté prehliadky, pri ktorých sa musel vyzliekať, aj časté nosenie pút. Nórsky Najvyšší súd (Hoeyesterett) 8. júna 2017 rozhodol, že k žiadnemu porušovaniu jeho ľudských práv nedochádza. Voči verdiktu sa ešte koncom toho mesiaca odvolal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring Breivik
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské práva