Brexit bez dohody spôsobí nenapraviteľné a vážne škody, varujú európske združenia výrobcov áut

Automobilka, Kia
ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič
  • aktualizované 23.9.2019, 19:42

Dvadsaťtri európskych združení výrobcov áut varovalo pred „katastrofálnymi následkami“ odchodu Veľkej Británie z Európskej únie bez dohody.

„Brexit bez dohody by mal okamžitý a devastujúci vplyv na odvetvie, podkopal by konkurencieschopnosť a spôsobil by nenapraviteľné a vážne škody,“ uviedol vo vyhlásení Mike Hawes, výkonný riaditeľ britského Združenia výrobcov a predajcov motorových vozidiel (SMMT).

Len samotné clá by podľa SMMT znamenali náklady v sume 4,5 mld. libier (GBP) ročne. Informuje o tom portál cnn.com.

Brexit bez dohody by mal vplyv v oblasti logistiky

Luc Chatel, šéf francúzskeho združenia automobilového priemyslu PFA, konštatoval, že neriadený brexit by mal „priamy“ vplyv v oblasti ciel a logistiky.

„Prejaví sa aj nepriamy vplyv vzhľadom na predpokladané oslabenie ekonomického rastu Európy,“ dodal. Automobilový priemysel sa na zamestnanosti v Európskej únii podieľa šiestimi percentami, čo predstavuje takmer 14 mil. pracovných pozícií.

Zavádzanie bariér v Európe je krok späť

Slovensko ako otvorená ekonomika podľa Zväzu automobilového priemyslu SR profituje z toho, že je členom EÚ.

„Zavádzanie akýchkoľvek bariér v rámci Európy je krokom späť a nahráva neprajníkom Európskej integrácie a budovania tohto silného politicko-ekonomického bloku. Britský trh je pre slovenských výrobcov vozidiel ale aj dielov významný a brexit bez dohody by ohrozil aj úspešný štart automobilky Jaguar Land Rover a jej dodávateľov. Okrem zvýšených nákladov zo zavedenia ciel hrozia aj zvýšené náklady na logistiku, zabezpečenie plynulého zásobovania dielmi pre výrobu,“ konštatuje to v tlačovej správe poskytnutej agentúre SITA prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Alexander Matušek.

(1 EUR = 0,8823 GBP)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Luc Chatel