Brexit by nemal ovplyvniť základnú dopravu cez Lamanšský prieliv, tvrdí dopravca SNCF

SNCF, súd,
Francúzsky štátny prepravca SNCF. Foto: ilustračné, SITA/AP

LONDÝN 26. februára (WebNoviny.sk) – Francúzska železničná firma SNCF, ktorá je najväčším akcionárom železničného dopravcu Eurostar spájajúceho Londýn s Parížom, sa snaží zmierniť obavy, že brexit by mohol narušiť alebo dokonca zastaviť prepravu cez Lamanšský prieliv.

Šéf SNCF Guillaume Pepy pre francúzske médiá povedal, že jeho firma pracuje na zabezpečení bezproblémového cestovania „pri akomkoľvek scenári brexitu“. Konštatoval, že „detaily“ sa ešte musia vyriešiť, ale základné prepravné služby nebudú dotknuté. Informuje o tom portál bbc.com.

Podľa minulotýždňových správ sa britská vláda obáva chaosu. Denník Financial Times napísal, že dôverný posudok vypracovaný vládou varoval pred dlhými radmi v prípade brexitu bez dohody na londýnskej medzinárodnej stanici St Pancras, ktorá je hlavným terminálom spoločnosti Eurostar v Británii. Podľa denníka sa v správe britskej vlády objavili obavy, že v takom prípade by mohla nastať redukcia služieb spoločnosti Eurostar o 40 až 60 percent.

Šéf SNCF konštatoval, že ak colné kontroly spôsobia meškania, potom predstavitelia železnice budú musieť posúdiť, „či vlak niekoľko minút zdržíme, alebo vypravíme ľudí na ich cestu nasledujúcim vlakom“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom