Brexit najviac postihne 15 starých krajín Európskej únie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Brexit
Výslednú dohodu musia odsúhlasiť kvalifikovanou väčšinou zvyšné členské štáty, ako aj Európsky parlament. Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 8. augusta (WebNoviny.sk) – Odchod Veľkej Británie z Európskej únie z ekonomického hľadiska najviac poškodí samotnú Britániu, hoci iné krajiny Európskej únie, predovšetkým Írsko, budú tiež negatívne ovplyvnené. Takmer vôbec sa brexit nedotkne severnej Ameriky, Blízkeho východu a Spoločenstva nezávislých štátov.

Vyplýva to z prieskumu mníchovského inštitútu Ifo, v rámci ktorého oslovil 762 expertov zo 112 krajín v období od 1. do 27. júla. Inštitút o tom informoval v pondelok na svojej internetovej stránke.

Podľa expertov najsilnejší negatívny vplyv z krátkodobého hľadiska bude mať brexit na 15 starých členských krajín Európskej únie. Zo strednodobého hľadiska, čiže v horizonte troch až piatich rokov, brexit utlmí ekonomiky všetkých členských krajín EÚ, konštatuje Ifo. Štáty britského Spoločenstva národov (Commonwealth) okrem Británie budú čeliť mierne negatívnym vplyvom aj z krátkodobého aj zo strednodobého hľadiska.

Pokiaľ ide o väčšinu priemyselných krajín a nových trhových ekonomík, neexistujú významné rozdiely a očakáva sa mierne negatívny vplyv brexitu z krátkodobého aj z dlhodobého hľadiska. V prípade rozvojových krajín je nálada negatívnejšia pri vplyvoch v najbližších troch až piatich rokoch ako v prípade vplyvov v tomto roku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať