Británia sa stíšila na dve minúty, spomínala na obete vojny

Britania
Briti si dvoma minútami ticha uctili obete prvej svetovej vojny. Foto: SITA/AP

LONDÝN 11. novembra (WEBNOVINY) – Briti si v pondelok dvoma minútami ticha uctili obete prvej svetovej vojny v rámci spomienkových akcií po celej krajine.

Robia tak každoročne presne o 11. hodine v 11. deň 11. mesiaca, keď sa v roku 1918 skončil dovtedy najkrvavejší globálny konflikt.

Na obete spomínali na pracoviskách, úradoch alebo londýnskom letisku Heathrow, kde sa cestujúci na dve minúty zastavili a spomínali na Britov padlých vo vojne. Ďalšie stovky Londýnčanov sa pripojili k akcii s názvom Ticho na námestí usporiadanej združením britských veteránov na Trafalgarskom námestí.

Kráľovná Alžbeta II. viedla oficiálnu spomienkovú slávnosť ešte v nedeľu. Jej manžel, 92-ročný princ Philip, ktorý bojoval v druhej svetovej vojne, v pondelok spomínal na obete konfliktu z rokov 1914 až 1918 na ceremónii v Belgicku. Tá sa konala v mestečku Ypres, kde na počesť obetí prvej svetovej vojny odohrali hymnu Last Post (Večierka). Ide o tradičnú skladbu venovanú vojakom Británie a Commonwealthu, ktorí zahynuli pri bitkách v okolí Ypres a ktorí sú pochovaní v neoznačených hroboch.

Počas prvej svetovej vojny zahynulo asi deväť miliónov vojakov, čím sa konflikt stal dovtedy najkrvavejším v histórii.

Spomienku na obete vojny narušili Hollandovi odporcovia

Odporcovia francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda narušili priebeh pondelňajšieho pietneho aktu v Paríži, ktorý bol venovaný obetiam prvej svetovej vojny. Demonštranti na svetoznámej Avenue des Champs-Élysées vítali socialistického lídra pokrikmi, v ktorých ho vyzývali na odstúpenie a protestovali proti jeho „diktatúre“.

Časť z nich mala pritom na hlavách červené čiapky symbolizujúce nespokojnosť Francúzov s rastúcim daňovým zaťažením a nezamestnanosťou. Ďalší účastníci zhromaždenia, ktorí si prišli tradične pripomenúť milióny obetí vojny, však vyjadrovali nad ich konaním pobúrenie. Roztržky medzi demonštrantami a príslušníkmi bezpečnostných zložiek sa podľa údajov polície skončili zadržaním takmer 70 osôb vrátane výtržníkov napojených na krajne pravicové hnutia.

Takzvané hnutie červených čepcov sa začalo aktivizovať počas októbra v Bretónsku, kde sa ľudia týmto spôsobom snažia oživiť vzburu proti zvyšovaniu daní zo 17. storočia. Hovorca Christian Troadec však tvrdí, že demonštranti v Paríži „nemajú s hnutím nič spoločné“, a odsúdil ich konanie.

Prezident Hollande sa protestmi nenechal zaskočiť a pokračoval v tradičnom obrade, ktorého súčasťou je položenie venca na Hrob neznámeho vojaka pod parížskym Víťazným oblúkom. Narušenie pondelkového Dňa spomienky hlásili aj z mesta Châteaurenard na juhovýchode Francúzska, kde neznámy útočník pobodal starostu a ďalších dvoch ľudí. Podľa predbežných zistení páchateľ trpel psychickými ťažkosťami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta II.kráľovná Alžbeta II.Princ Philip