Britská vesmírna agentúra chce nájsť odpad na obežnej dráhe, má na to k dispozícii jeden milión libier 

Vesmír odpad bezpecnosť cistenie
Foto: ilustračné, Gettyimages

Britská vesmírna agentúra (UKSA) hľadá nové nápady, ktoré by pomohli nájsť všetok odpad na obežnej dráhe. Na dotácie pre nové riešenia má k dispozícii jeden milión libier (v prepočte približne 1,2 milióna eur).

Odhaduje, že na obežnej dráhe sa nachádza zhruba 900-tisíc prebytočných predmetov väčších ako jeden centimeter. Dokonca aj tie najmenšie z nich môžu pri kolízii vážne poškodiť, a dokonca až zničiť satelit.

Podpora firiem

„Chceme podporiť nové firmy, ktoré chcú využiť umelú inteligenciu a strojové učenie na lepšie využite už existujúcich údajov,“ uviedol zástupca UKSA Jacob Geer.

„Druhou témou je nájsť nové spôsoby na sledovanie objektov vo vesmíre, a to najmä na nízkej obežnej dráhe Zeme, keďže práve tam sa bude diať veľa nových misií,“ objasnil pre BBC News.

Upozornenie na kolíziu

Satelitní operátori v súčasnosti dostanú upozornenie, že ich hardvéru hrozí riziko kolízie s iným objektom. Varovania však bývajú často nepresné alebo prídu neskoro. UKSA dúfa, že ak sa jej podarí presadiť sa v tejto oblasti, priláka do krajiny ďalších prevádzkovateľov satelitov.

Británia považuje vesmírnu bezpečnosť za prioritu a spomedzi členských krajín Európskej vesmírnej agentúry (ESA) venuje do tohto sektora najviac financií. Podporuje tak rôzne projekty zamerané na čistenie vesmíru od odpadu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Britská vesmírna agentúra UKSAESA Európska vesmírna agentúra