Britskí maloobchodníci zvýšili ceny najrýchlejším tempom od roku 1990

Bratislavčania plánujú minúť tento rok na vianočné nákupy možno i viac ako minulý rok.
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Britskí maloobchodníci zvýšili ceny najrýchlejším tempom od roku 1990, keďže spotrebitelia robili predvianočné nákupy skôr ako zvyčajne. Z prieskumu Konfederácie britského priemyslu (CBI) vyplýva, že počas trojmesačného obdobia do novembra zvýšilo ceny 77 percent maloobchodníkov v krajine. Informuje o tom portál news.sky.com.

Prieskum podľa CBI ukazuje, že maloobchodníci na spotrebiteľov prenášajú rastúce inflačné tlaky, keďže zápasia s takými ťažkosťami, ako je nedostatok pracovnej sily a problémy dodávateľských reťazcov. Novembrové tržby maloobchodu Veľkej Británie však boli lepšie, ako sa očakávalo. Z prieskumu na vzorke 51 veľkých maloobchodných firiem vyplýva, že medziročný rast tržieb sa zrýchlil.

Zdá sa, že Vianoce prišli pre maloobchodníkov skôr, pričom predovšetkým predajne s odevmi a obchodné domy pozorujú veľký rast objemu predaja v novembri,“ povedal ekonóm CBI Ben Jones. „Vyzerá to tak, že správy o narušeniach dodávateľských reťazcov podnietili spotrebiteľov, aby svoje vianočné nákupy odštartovali skôr,“ dodal Jones.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom