Britský súd stanovil dátum hlavného pojednávania s Assangeom o vydaní do Spojených štátov

Julian Assange
Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange. Foto: archívne, SITA/AP.

LONDÝN 14. júna (WebNoviny.sk) – Britský súd stanovil dátum hlavného pojednávania so zakladateľom portálu WikiLeaks Julianom Assangeom o vydaní do Spojených štátov na začiatok budúceho roka.

Očakáva sa, že pojednávanie súdu, ktorého začiatok sudkyňa Emma Arbuthnot určila na 25. februára 2020, potrvá približne päť dní. Predbežné pojednávania sa očakávajú v júli a októbri.

Ohrozil bezpečnosť USA

Spojené štáty americké obvinili Juliana Assangea zo získavania a zverejňovania tajných informácií. Assange podľa Washingtonu ohrozil bezpečnosť USA tým, že zverejnil tisíce tajných dokumentov vrátane mien ľudí, ktorí poskytovali Američanom a koaličným jednotkám v Afganistane a Iraku dôverné informácie. Stíhať ho chcú na základe zákona o špionáži. Celkovo čelí Assange 18 obvineniam vrátane sprisahania s cieľom nabúrať sa do vládnych počítačov.

Plán Spojených štátov stíhať 47-ročného Assangea za uverejňovanie informácií vyvolal otázky týkajúce sa slobody slova. Assange trvá na tom, že je novinárom chráneným prvým dodatkom americkej ústavy.

Pojednávania sa zúčastnil cez videorozhovor

Zakladateľ portálu WikiLeaks si v súčasnosti odpykáva v londýnskom väzení Belmarsh 50-týždňový trest odňatia slobody za porušenie podmienok prepustenia na kauciu.

Jeho zdravotný stav mu neumožňoval zúčastniť sa na nedávnom vypočutí súdom. V piatok sa zúčastnil pojednávania prostredníctvom videorozhovoru.

Assange sa od júna 2012 ukrýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne práve pre obavy z vydania do Spojených štátov. Jedenásteho apríla tohto roku mu však Ekvádor odobral azyl. Dôvodom bolo „opakované porušovanie medzinárodných dohôd a denných protokolov„.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Julian Assange
Firmy a inštitúcie WikiLeaks