Bronz pre Švédov, domáci Nemci štvrtí

Svedsko

KOLÍN NAD RÝNOM 23. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Švédska triumfovali v nedeľu popoludní v kolínskej Lanxess Arene v súboji o 3. miesto na majstrovstvách sveta v Nemecku nad domácim tímom 3:1 a získali bronzové medaily. Zverenci trénera Bengta-Akeho Gustafssona obhájili svoje umiestnenie z minuloročného šampionátu vo Švajčiarsku a pripísali si svoj 16. bronz na MS a celkovo 42. medailu zo svetového šampionátu (aktuálna bilancia 8 zlatých – 18 strieborných – 16 bronzových). Nemci nedokázali po 57 rokoch opäť siahnuť na cenný kov a zlepšiť svoju medailovú bilanciu (0-2-2).

Zápas o 3. miesto (Kolín nad Rýnom):

Švédsko – Nemecko 3:1 (1:0, 0:1, 2:0) – bronz na MS 2010 získalo Švédsko

Góly: 3. Pääjärvi-Svensson (Ch. Bäckman), 44. Andersson (R. Wallin, Magnus Johansson), 60. Andersson (Magnus Johansson) – 37. Barta (Kreutzer).

Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Savage (Kan.), Šindler (ČR) – Terho (Fín.), Valach (SR), 15 873 divákov

Švédsko: Gustavsson (60. Lindbäck) – Magnus Johansson, V. Hedman, Jonathan Ericsson, Karlsson, Ch. Bäckman, Ekman-Larsson, Gunnarsson – Martensson, Nilson, Pääjärvi-Svensson – R. Wallin, Backlund, Andersson – Persson, Ömark, Harju – Pettersson, M. Nylander

Nemecko: Endras – Ehrhoff, Dietrich, J. Krueger, Sulzer, N. Goc, Braun, Butenschön – Rankel, Schütz, M. Goc – Wolf, Marcel Müller, Ullmann – Felski, Kreutzer, Barta – Hospelt, Tripp, Gogulla

Nemci napriek tomu, že mali na regeneráciu síl po náročných semifinálových zápasoch o štyri hodiny menej ako ich súper, začali nebojácne. Už po 60 sekundách sa dostal pred Gustavssona Marcel Müller, no netrafil bránku. V 3. min však udreli „tri korunky“, keď Pääjärvi-Svensson dostal v strednom pásme presnú kolmú prihrávku od Bäckmana, prešiel cez dvoch hráčov a strelou z pravého kruhu medzi ľavú ruku a telo Endrasa dostal Švédov do vedenia. Tí začali v zápase dominovať, na Endrasa letelo niekoľko nebezpečných striel a v 6. min sa dvakrát v čistej šanci ocitol Nilson, no oba pokusy skončili na domácom brankárovi. Potom prišli dve nemecké šance. Najprv sa v 11. min dostal do brejku Wolf, ale zakončil len do gólmana Gustavssona. O minútu neskôr Ömarkovu slabú prihrávku vypichol Schütz, aj on však stroskotal na švédskom gólmanovi. Severania okamžite odpovedali a v tej istej minúte trafil Bäckman hornú žŕdku Endrasovej bránky. V 15. min Persson tesne minul z otočky nemeckú bránku. Švédi prestrieľali v I. dejstve Nemcov 16:4 a išli do šatne so zaslúženým náskokom, keď využili hneď svoj prvý strelecký pokus na Endrasa.

V druhej tretine najprv strieľal nebezpečne Karlsson. V 23. min Braun vyhodil puk z vlastného obranného pásma za mantinel, no nemecká defenzíva pracovala aj v prvom oslabení spoľahlivo. Llen Ömark mal nádejný strelecký pokus, ktorý však minul nemeckú bránku. V 28. min na švédsku svätyňu nebezpečne pálili Tripp, o minútu neskôr Dietrichovu strelu zablokovala švédska obrana. V 31. min neuspel pred Endrasom Nylander. O dve minúty neskôr Bäckman preloboval vrchnú žrdku Endrasovej bránky. Potom však prišla nemecká päťminútovka. V 35. min Schütz stroskotal na Gustavssonových betónoch, o minútu neskôr Felského strelu švédsky gólman s námahou betónom vytlačil, ale v 37. min už kapituloval. Jeho spoluhráči sa po útoku nestačili vrátiť od nemeckej bránky, Barta prenikol po ľavej strane, tvrdo vystrelil, Gustavsson puk len vyrazil, Barta sa s ním pred dezorientovanými švédskymi obrancami dostal až pred bránku a skóroval. Švédi sa pokúsili okamžite odpovedať, no v 38. min Nylander s Perssonom stroskotali z bezprostrednej blízkosti na Endrasových chráničoch.

V úvode tretej tretiny vystrašil Švédov zvláštny odraz puku od mantinelu až do bránkoviska. Vzápätí v 42. min Kreutzer vyhodil puk z vlastného obranného pásma za mantinel a hoci Švédi v nasledujúcej presilovke takmer 100 sekúnd Nemcov zvierali v ich pásme, k poriadnemu zakončeniu sa nedostali. Naopak, Kreutzer po návrate z trestne lavice ohrozil švédsku svätyňu. V 44. min ostala Lanxess Arena v šoku, keď Anderssonova strela od mantinelu z ostrého uhla prešla pomedzi betóny zaskočeného Endrasa do nemeckej siete. V 50. min sa Schütz dostával z pravej strany pred Gustavssona, no zahákoval ho Magnus Johansson a Nemci sa dočkali svojej prvej presilovky. V nej sa k veľkej šanci paradoxne prepracovali Švédi, keď v 51. min ušli Harju s Perssonom, no prvému menovanému preskočil puk pri zakončení hokejku. V ďalšom priebehu stretnutia obrany na oboch stranách nepúšťali útočníkov pred svojich gólmanov, na ktorých mierili najmä strely zo strednej vzdialenosti. Posledný pokus domácich hokejistov o vyrovnanie prišiel 64 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času, keď tréner Uwe Krupp odvolal gólmana Endrasa. Švédi tentoraz nezopakovali chybu zo soboty proti Česku a po úniku po pravej strane upravil Andersson na konečných 3:1. Nemci ešte raz odvolali Endrasa, no bez úspechu. Švédsky tréner Gustaffson si vyslúžil piskot divákov, keď si necelú sekundu pred koncom vzal oddychový čas a poslal do švédskej bránky náhradného gólmana Lindbäcka, ale na záverečnej švédskej radosti z bronzových medailí to už nič nezmenilo.