Brusel by mal prestať zavádzať Turecko s členstvom, Maďarsko poukazuje na obranu pred migrantmi

Péter Szijjártó, Mevlüt Čavušoglu
Zľava: Turecký minister zahraničia Mevlüt Čavušoglu a šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó. Foto: ilustračné, SITA/AP

BUDAPEŠŤ 3. mája (WebNoviny.sk) – Európska únia by mala prestať „zavádzať“ Turecko, čo sa týka vyhliadok na členstvo v bloku a namiesto toho mu radšej ponúknuť „všeobecné strategické partnerstvo„.

Verejne členstvo neodmietnu

V piatok to po stretnutí s tureckým ministrom zahraničia Mevlütom Čavušogluom povedal šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Podľa jeho slov niektorí jeho rezortní kolegovia z väčších štátov únie na rokovaniach za zatvorenými dverami odmietajú členstvo Turecka, verejne to však nepovedia.

Bezpečnosť Európy sa začína v Turecku

Szijjártó tiež ocenil rolu, ktorú Turecko zohráva v bránení približne 4,5 miliónu migrantov, prevažne Sýrčanov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v Turecku, aby sa dostali do Európy. „Bezpečnosť Európy sa dnes začína v Turecku,“ vyhlásil v tejto súvislosti Szijjártó.

Čavušoglu tiež novinárom povedal, že sa momentálne snažia dohodnúť so Spojenými štátmi na dátume možnej návštevy prezidenta Donalda Trumpa v Turecku. Dôvodom je spor okolo nákupu ruského protilietadlového raketového systému S-400 zo strany Ankary.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mevlüt ČavušogluPéter Szijjártó
Firmy a inštitúcie EU Európska únia