Bryantova strela rozhodla o víťazstve Lakers

NBA

NEW YORK 5. decembra (WEBNOVINY) – Vynikajúci zápas predviedli v piatok v zámorskej NBA basketbalisti Los Angeles Lakers a Miami Heat, ktorý napokon rozhodla fantastická strela jedného z najlepších hráčov súčasnosti. Tímy sa počas celého zápasu striedali vo vedení. Všetko napokon rozhodol náročný trojbodový pokus z výskoku z ľavej nohy v podaní Kobeho Bryanta, ktorý sa odrazil od dosky do koša po siréne ukončujúcej stretnutie. Zaujímavé pritom je, že podobný kúsok z ťažkej pozície, hoci iba za dva body, sa Bryantovi podaril aj na konci prvého polčasu. V záverečnom mikrosúboji navyše dokázal vystreliť cez ruky Dwyana Wada a ukončil tak súboj superhviezd v pomere 33 bodov ku 26 vo svoj prospech. Povšimnutiahodné boli aj súboje Lamara Odoma a Jermaina O`Neala, ktoré napokon skončili vylúčením prvého menovaného.

Pozornosť na seba v piatok opäť upriamil najhorší tím súťaže, tentokrát však po dlhom čase pozitívnu. New Jersey totiž po úvodnej osemnásťzápasovej katastrofe konečne ochutnalo sladkosť víťazstva. Dvanásť tisícok najvernejších fanúšikov videlo triumf New Jersey nad Charlotte 97:91, keď mužstvo najviac potiahol Brook Lopez. Nový tréner Kiki Vandeweghe vrátil do základnej zostavy Courtneyho Leeho a ten sa mu odvďačil životným zápasom s 27 strelenými bodmi. „Tento súboj bol o striedajúcich sa pasážach, v ktorých vždy dominovalo jedno z mužstiev. Nám sa to podarilo v závere. Vedeli sme, že na to nájdu odpoveď, bolo len na nás, či to dokážeme ustáť,“ opísal zápas 24-ročný rozohrávač Lee. Nets naposledy zvíťazili v NBA 13. apríla, keď zdolali práve Charlotte.

Vo výbornej forme sa ukazujú v ostatných zápasoch hráči Clevelandu, ktorých dirigoval aj v piatok LeBron James. Ten si neodpustil v zápase proti Chicagu niekoľko hiphopových tancov, dôležitejší bol však jeho „tanec“ pod košom, ktorý tímu priniesol 23 bodov a 11 asistencií. Cavaliers vyhrali 11 zápasov z ostatných trinástich. Bulls sú v opačnej situácii, keď z ostatných desiatich stretnutí sa z triumfu tešili iba trikrát. Frustráciu zo zaostávania svojho tímu nedokázal skryť v dueli proti Clevelandu najmä Joakim Noah, ktorý sa dostal do slovnej výmeny názorov s Jamesom práve pre jeho tanečné kreácie, ktoré zjavne bral ako výsmech súpera. „Keď prehrávate spôsobom, akým sme prehrávali my dnes, nie je príjemné, keď vám do toho súper ešte namáča nos. Mám veľký rešpekt pred LeBronom, bola to proste veľmi nepríjemná situácia,“ opísal pocity, ktoré ho viedli k slovnému napadnutiu protihráča 24-ročný pivot. James všetkých uistil, že jeho prejav radosti nemal s výsmechom nič spoločné. „Nie je to nič proti Bulls alebo Joakimovi osobne. Myslím si, že bol hlavne nespokojný so svojou hrou, jednoducho nedokázal svojmu tímu pomôcť k výhre,“ vyjadril sa James k sedembodovému výkonu pivota Bulls.

Nečakané výsledky sa zrodili v Atlante a Memphise, kde prehrali popredné mužstvá oboch konferencií. Hawks po predvedenej ofenzívnej smršti proti Torontu chceli niečo podobné ukázať v roli favorita aj proti New Yorku, proti však boli Al Harrington a Chris Duhon, ktorí boli hlavnými strojcami útočnej sily Knicks. V predvečer svojich 24. narodenín Josh Smith po svojom zakončení neudržal nervy na uzde a za argumentáciu rozhodcu dostal dve technické chyby za sebou a palubovku musel opustiť. Jeho absencia na ihrisku bola podľa Chrisa Duhona kľúčová, Knicks si totiž mohli odvtedy oveľa viac dovoliť pod súperovým košom. „Zvyčajne, keď sa proti Hawks vyberiete pod kôš, môžete si byť istý, že tam natrafíte na hráča s číslom päť. Buď vás zblokuje, alebo vás prinúti zmeniť plány,“ opísal tradičnú silu Smitha autor 25 bodov a 10 prihrávok.

Druhý nečakaný výsledok sa podaril Memphisu, ktorý potešil svojich fanúšikov víťazstvom 98:82 nad Dallasom. Mavericks pritom podobne ako Hawks nezvládli obhájiť svoju streleckú chuť z predchádzajúceho zápasu a v Memphise sa im podarilo sezónne minimum na úrovni 82 bodov.

Na palubovku sa po troch týždňoch vrátil rozohrávač Chris Paul a pomohol New Orleans k víťazstvu nad Minnesotou 16 bodmi, 15 asistenciami a 8 získanými loptami.

Washington – Toronto 107:109 po predĺžení

Najviac bodov: Arenas 34, C. Butler a Boykins po 16 – Bosh 31 (16 doskokov), Türkoglu 20, DeRozan a Bargnani po 16, štvrtiny: 17:27, 29:26, 25:18, 25:25 – 11:13, 20 173 divákov

Atlanta – New York 107:114

Najviac bodov: Joe Johnson 29, Marvin Williams 20, Horford 17 (14 doskokov) – Harrington 27, Duhon 25 (10 asistencií), W. Chandler a D. Lee (17 doskokov) po 18, štvrtiny: 34:35, 17:29, 33:19, 23:31, 17 165 divákov

New Jersey – Charlotte 97:91

Najviac bodov: B. Lopez 31 (14 doskokov), C. Lee 27, D. Harris 16 – S. Jackson a Felton po 28, T. Chandler (12 doskokov) a G. Wallace (20 doskokov) po 13, štvrtiny: 28:29, 19:22, 21:18, 29:22, 12 131 divákov

New Orleans – Minnesota 98:89

Najviac bodov: Devin Brown 19, Okafor (13 doskokov) a David West po 17 – Al Jefferson 20 (14 doskokov), Gomes 15, Ellington 11, štvrtiny: 20:22, 27:27, 28:16, 23:24, 14 720 divákov

Memphis – Dallas 98:82

Najviac bodov: Mayo 25, Z. Randolph 24 (15 doskokov), Gay 18 – J. Terry 18, Nowitzki 16 (10 doskokov), Kidd 13, štvrtiny: 28:30, 30:21, 20:16, 20:15, 13 020 divákov

Cleveland – Chicago 101:87

Najviac bodov: L. James 23 (11 asistencií), Mo Williams a D. Gibson po 15 – T. Gibson 14 (13 doskokov), D. Rose 13, Salmons 12, štvrtiny: 30:25, 17:21, 29:15, 25:26, 20 562 divákov

Oklahoma City – Boston 87:105

Najviac bodov: Durant 36, Westbrook 15, Wilks 7 – Garnett 23, Pierce 21, Rondo 15, štvrtiny: 20:31, 29:29, 16:28, 22:17, 18 203 divákov

Detroit – Milwaukee 105:96

Najviac bodov: Stuckey 19, Jerebko a B. Gordon po 16 – Ridnour 21, Jennings a Delfino po 15, štvrtiny: 34:23, 29:32, 20:17, 22:24, 16 557 divákov

Utah – Indiana 96:87

Najviac bodov: Boozer 35 (13 doskokov), Matthews 18, Okur 13 – Granger 26, Murphy 16 (10 doskokov), Ford 13, štvrtiny: 32:14, 25:30, 22:26, 17:17, 19 347 divákov

Los Angeles Lakers – Miami 108:107

Najviac bodov: Bryant 33, P. Gasol 22, A. Bynum 19 – Wade 26, J. O`Neal 16 (10 doskokov), Haslem 14, štvrtiny: 21:23, 30:25, 25:28, 32:31, 18 997 divákov