Budaj nechce v politike straníckych príslušníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Budaj

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Víziou kandidáta na primátora hlavného mesta Jána Budaja a Zmeny zdola je dostať do politiky odborníkov a nie straníckych príslušníkov. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii pri príležitosti predstavenia svojho volebného programu. „Chceme aby sa do politiky dostali ľudia, ktorí sú legitímni svojou činnosťou pre veci verejné, nie iba straníckym preukazom. Tentoraz sa podarilo, že politické strany uvoľnili prakticky drvivú väčšinu kandidátky pre zástupcov občianskych iniciatív, ktorí sú legitimizovaní svojou činnosťou v týchto iniciatívach a jednak pre nezávislých odborníkov, ktorí nemajú žiadny konflikt záujmov a zaujímajú stanoviská napr. k územnému plánu, k odpadovému hospodárstvu, atď., z úplne slobodného odborného hľadiska,“ uviedol Budaj. Podľa neho ide v prípade kandidátov za Zmenu zdola o najkvalifikovanejšiu skupinu poslancov, ktorá kandiduje do magistrátu.

Budaj navrhuje, aby sa politika robila spôsobom tzv. 3 x E – elektronizácia radnice, etická samospráva a efektívne riadenie mesta. „Aby sa prestalo plytvať, rozdávať, pokútne zavádzať ľudí a oberať ich pritom o ich daňové poplatky. Aby to bola politika, ktorá je pružná, moderná, vyjadrená slovom elektronizácia radnice. Aby keď ľudia prídu, alebo chcú si niečo vybaviť, aby to dokázali vybaviť na ktoromkoľvek úrade,“ uviedol Budaj.

Jednotliví kandidáti predstavili svoju víziu v oblasti dopravy, zelene či transparentnosti. Podľa kandidáta na poslanca v Starom Meste Ivana Bútoru by sa mali zlepšiť podmienky pre cyklistov a každý rok by sa mala spustiť kompletná preferencia električiek na jednej radiále. Popri vytvorení základnej siete cyklistických trás by sa podľa kandidátky na poslankyňu v Novom Meste Zory Pauliniovej mali vytvoriť bezpečné, bezbariérové a funkčné pešie trasy a koncepcia bezbariérovosti pohybu. Podľa kandidátky na poslankyňu v mestskej časti Ružinov Kataríny Šimončičovej je potrebné, aby jednotlivé mestské časti a magistrát spolu komunikovali a vytvorili jeden systém ako spravovať zeleň. „Moderné mesto 21. storočia neznamená sklenené budovy, ale mesto environmentálne a trvalo udržateľné. Chceme veľmi rýchlo zmeniť územný plán a zapojiť verejnosť do prípravy,“ uviedla Šimončičová. Podľa Eleny Pätoprstej, ktorá kandiduje v mestskej časti Petržalka, musí byť Bratislava mestom, kde sa hrá fair – play. Podľa architektky a kandidátky na poslankyňu v Karlovej Vsi Ingrid Konrádovej mesto musí mať strategické vízie a stanoviť si realistické ciele. Je potrebné zjednodušiť stavebné konania, zreformovať stavebný úrad a zefektívniť konanie stavebného úradu.

Budaj sa vyjadril aj ku kauze PKO, keďže podľa neho by mohlo dôjsť tesne po voľbách k zbúraniu stavby. Podľa neho skupina občanov podala na Európsku komisiu veľmi kvalifikovaný právnický podnet, ktorého oprávnenosť už Európska komisia začala vyšetrovať. „Európska komisia začala šetrenie o otázke, či prišlo k nedovolenej štátnej pomoci pri predaji pozemku PKO,“ uviedol Budaj. Podľa neho je nedovolená štátna pomoc v Európskej komisii definovaná ako pomoc verejných orgánov, ktorá je vlastne synonymom korupcie. Európska únia pochopila, že všade, kde sa predáva pod cenu, je zrejmé akési pozadie, ale ponecháva na členské štáty, aby si vyriešili protikorupčné zákony a trvá na tom, že nemôžu žiadne orgány verejnej správy predávať pod cenu a kaziť slobodnú súťaž,“ uviedol Budaj.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Budaj