Budeme dovolenkovať v Chorvátsku lacnejšie? Koronavírus znižuje ceny

Dubrovnik scenic view on city walls, Croatia
Foto: ilustračné, Thinkstock

Celosvetová pandémia koronavírusu najviac zasiahla oblasť turistiky. Zatváranie hraníc a strach z nákazy uzavreli ľudí doma. Každý v tejto chvíli rieši iba to, čo bude zajtra a len málo rozmýšľa o dovolenke. Viacerí však využili možnosť lacnejšej kúpy dovoleniek ešte pred novým rokom a teraz sú v dileme, čo urobiť.

Pre tých, čo ešte nenakupovali, je možno dobrou správou, že práve pandémia môže výrazne stlačiť ceny pobytov aj hlboko pod úrovne, za akú sa predávali ako first minute. Samozrejme, dovtedy sa všetko musí vrátiť na normálu.

Ako je to teraz v Chorvátsku?

Chorvátsko je jednou z najčastejších destinácií Slovákov. Podobne, ako všetky ostatné európske krajiny, aj Chorvátsko zasiahol koronavírus. Ľudia majú obmedzený pohyb a turistické centrá sú prázdne. Takmer všetky hotely sú zavreté alebo robia v obmedzenom režime.

Viac o téme: Koronavírus

Vo Vodiciach, jednom z najpopulárnejších letovísk Slovákov, je teraz všetko prázdne. Ako povedali pre webnoviny obyvatelia tohto prímorského mesta, „sedia doma a čakajú, čo bude.“ Ulice sú ako vymreté, turisti, ktorí si už v tomto období vychutnávali jarné slnko, neprišli.

Prenajímatelia súkromných apartmánov sa modlia, aby sa súčasná situácia do konca mája skončila, pretože netušia, čo s nimi bude. Uvedomujú si, že zlaté časy ostatných rokov sa tak skoro nevrátia. Ale nádej umiera posledná.

Koniec mája môže byť rozhodujúci

Podľa bývalého ministra turistiky Chorvátska Ivana Hereka rozhodne o všetkom koniec mája.

V prípade, ak sa dovtedy podarí prekonať vrchol pandémie v Európe, verí, že turistická sezóna bude ako-tak zachránená. Výhodou je podľa neho to, že tri štvrtiny celkových príjmov v tejto oblasti sa dosahuje v druhej polovici roka.

Turistika prináša Chorvátsku viac ako deväť miliárd eur ročne a podieľa sa na celkovom hrubom domácom produkte na úrovni 17 percent. Pokles v tejto oblasti by tak mal obrovský vplyv na celkové hospodárstvo krajiny.

Budú nižšie ceny?

Prvé mesiace roka ale neveštia nič dobrého. Podľa neoficiálnych informácií klesli rezervácie pobytov na letné mesiace o 50 percent. Už teraz je jasné, že počet turistov z Talianska bude malý a preto v niektorých hotelových komplexoch v Istrii znížili ceny o 20-30 percent.

Podľa predpovede odborníkov možno najvýraznejší pokles cien očakávať v segmente súkromného ubytovania. Majitelia apartmánov sa budú musieť uskromniť, ak si chcú zadržať stálych hostí, lebo tí im to v budúcnosti môže vynahradiť.

Budúci dovolenkári by preto mali ešte počkať s rezerváciou. Zatiaľ je všetko prázdne a iba po upokojení situácie s pandémiou sa treba rozbehnúť hľadať, kam počas leta.

Bude to však treba urobiť rýchlo, lebo v prípade veľkého záujmu a skrátenej sezónny ceny znovu môžu poskočiť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Hereka