Bulharský premiér čelí prvému pokusu o odvolanie

Bulharsko
Foto: SITA/AP

SOFIA 19. septembra (WEBNOVINY) – Bulharská opozičná strana Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) vo štvrtok v parlamente predložila návrh na vyslovenie nedôvery socialistickej vláde na čele s premiérom Plamenom Orešarským.

Chce tak vyhovieť demonštrantom, ktorí vyšli na protest proti Orešarskému za posledné tri mesiace už niekoľkokrát do ulíc.

Podľa miestnych médií je však len málo pravdepodobné, že by bola iniciatíva na odvolanie vlády úspešná. GERB totiž disponuje len 97 poslancami v 240-člennom zákonodarnom zbore.

Bulharsko ešte v júli zachvátili masové demonštrácie po tom, ako premiér Orešarski navrhol za šéfa vplyvnej tajnej služby mladého mediálneho magnáta Deljana Peevského podozrivého z napojenia na miestnych oligarchov. Protesty neskôr nabrali celonárodný charakter a demonštranti už nepožadovali len Peevského odstúpenie, ale rezignáciu celej vlády. Tú predchádzajúcu premiéra Bojka Borisova sa im ešte v zime podarilo zosadiť, keď jeho kabinet neustál mohutné demonštrácie proti vysokým životným nákladom v najchudobnejšej krajine EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom