Búrky a tornáda zabili už 178 ľudí, najviac v Alabame

Tornádo, Alabama
Mesto Concord v americkom štáte Alabama po vyčíňaní tornáda. Foto: SITA/AP

WASHINGTON/TUSCALOOSA 28. apríla (WEBNOVINY) – Silné tornáda, búrky a následné povodne, ktoré sa v stredu prehnali juhom Spojených štátov, si vyžiadali už najmenej 178 obetí na životoch. Len v samotnom štáte Alabama zahynulo najmenej 128 osôb, ďalšie obete hlásia z Mississippi, z Georgie, Virginie a Tennessee. Ich guvernéri vyhlásili stav pohotovosti. Guvernér Alabamy Robert Bentley vyhlásil, že počet obetí s najväčšou pravdepodobnosťou ešte vzrastie. Prírodné živly povyvracali stromy, postŕhali elektrické vedenia i strechy domov a spôsobili v regióne veľké materiálne škody. Na pomoc pri ich odstraňovaní bola povolaná armáda. Situácia by sa mala čiastočne upokojiť v piatok, na sobotu však meteorológovia už opäť hlásia výdatné zrážky a silný vietor.

Búrky a tornáda v USA zabili už najmenej 159 ľudí

Počet obetí ničivých búrok a tornád, ktoré sa prehnali južnou časťou Spojených štátov, stúpol už na 159. Informovala o tom spravodajská stanica CNN po tom, ako úrady v štáte Alabama zvýšili počet evidovaných obetí na 128. Prezident Barack Obama v stredu prijal žiadosť alabamského guvernéra Roberta Bentleyho o poskytnutie federálnej pomoci a vyslal tam záchranárske tímy.

Úrady zaznamenali v Alabame najmenej jedno tornádo, ktoré sa prehnalo mestom Tuscaloosa. Miestni meteorológovia ho označili „pravdepodobne za najhoršie v alabamskej histórii“. Živel zničil miestnu infraštruktúru a viaceré cesty zostali zablokované. Svedkovia zaznamenali tornádo aj v alabamskom meste Birmingham.

Stav núdze vyhlásili okrem najhoršie postihnutej Alabamy aj v ďalších šiestich štátoch.

Silné búrky a tornáda v USA si vyžiadali už 72 obetí

Silné tornáda a búrky, ktoré sa v stredu prehnali juhom Spojených štátov, zvýšili celkový počet obetí nepriaznivého počasia v krajine už na najmenej 72. Len v samotnom štáte Alabama zahynulo 58 osôb, 11 mŕtvych hlásia z Mississippi, dvoch z Georgie a jeden človek zomrel v Tennessee. Ich guvernéri vyhlásili stav pohotovosti, ktorý platí tiež v Arkansase, Kentucky, Missouri či Oklahome. Prírodné živly povyvracali stromy, postŕhali elektrické vedenia i strechy domov a spôsobili v regióne veľké materiálne škody. Na pomoc pri ich odstraňovaní bola povolaná armáda. Situácia by sa mala čiastočne upokojiť v piatok, na sobotu však meteorológovia už opäť hlásia výdatné zrážky a silný vietor.

https://youtube.com/watch?v=tcM4–k5c_w

Jadrová elektráreň v Alabame sa pre búrky automaticky vypla

Jadrová elektráreň Browns Ferry v americkom štáte Alabama sa v stredu večer automaticky vypla pre silnú búrku, ktorá strhla elektrické vedenia v oblasti. Informovala o tom americká Komisia pre jadrovú energiu (NRC) s tým, experti sa snažia obnoviť dodávku elektrickej energie z elektrárne a situáciu zároveň monitorujú. „Bezpečnostné systémy reagovali podľa potreby,“ uviedla vo vyhlásení NRC.

Tornáda a búrky pustošili Alabamu
Foto: SITA/AP
Tornáda a búrky pustošili Alabamu
Foto: SITA/AP
Tornáda a búrky pustošili Alabamu
Foto: SITA/AP
Tornáda a búrky pustošili Alabamu
Foto: SITA/AP
Tornáda a búrky pustošili Alabamu
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama