Bývalá prezidentka sa postavila pred súd v súvislosti s teroristickým útokom

Cristina Fernández de Kirchner
Bývala argentínska prezidentka. Foto: SITA/AP

BUENOS AIRES 27. októbra (WebNoviny.sk) – Bývalá prezidentka Argetíny Cristina Fernándezová sa vo štvrtok postavila pred súd v rámci vyšetrovania obvinení zosnulého prokurátora, ktorý tvrdil, že sa snažila zahladiť údajný podiel iránskych predstaviteľov na teroristickom útoku v Buenos Aires v roku 1994.

V roku 2013 jej vláda podpísala dohodu s Iránom o spoločnom vyšetrovaní, neskôr ju však vyhlásili za protiústavnú. Prokurátor Alberto Nisman, ktorého našli v roku 2015 mŕtveho v jeho byte, však tvrdil, že ju Fernándezová použila na zakrytie tajných rokovaní a ochranu údajne zodpovedných Iráncov.

Obvinenie prezidenta

Fernándezová obvinenia popiera a vo štvrtok obvinila súčasného prezidenta Mauricia Macriho z politickej manipulácie sudcu, ktorý jej nakázal zúčastniť sa na konaní.

Odmietla svedčiť, namiesto toho odovzdala písané stanovisko, v ktorom sa vyjadrila, že účelom dohody bolo urýchlenie vyšetrovania zatiaľ nevyriešeného bombového útoku. Uviedla tiež, že vyšetrovanie čelí mnohým prekážkam preto, lebo Irán odmieta vydať podozrivých a Argentína nepovoľuje súdenie osôb v neprítomnosti.

Terčom bolo židovské stredisko

Terčom bombového útoku v roku 1994 bolo židovské spoločenské stredisko v Buenos Aires. Incident si vyžiadal 85 mŕtvych a stovky zranených.

Od odchodu z prezidentského kresla sa Cristina Fernándezová postavila pred súd vo viacerých kauzách týkajúcich sa korupcie. V nedeľňajších voľbách získala kreslo v Senáte, čo jej garantuje poslaneckú imunitu pred zatknutím a domovými prehliadkami, nie však pred súdnymi procesmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom