Bývalý šéf polície Gašpar ostáva vo väzbe, najvyšší súd zrušil aj rozhodnutie o prepustení expolicajta Zetochu

Tibor Gašpar
Bývalý prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý je obvinený v kauze Očistec, ostáva naďalej vo väzbe. Informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová.

Súd na pondelňajšom neverejnom zasadnutí zamietol ako nedôvodnú sťažnosť obvineného proti uzneseniu Špecializovaného trestného sudu (ŠTS) zo 4. októbra, ktorým bola zamietnutá žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu, a jeho väzba nebola nahradená. U obvineného totiž podľa súdu pretrváva existencia dôvodu kolúznej väzby.

Senát 5T zároveň na podklade sťažnosti prokurátora zrušil uznesenie ŠTS , ktorým bol z väzby na slobodu prepustený obvinený Marián Zetocha. „Žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu Najvyšší súd SR zamietol a jeho väzbu, pri konštatovaní existencie dôvodov kolúznej a preventívnej väzby u tohto obvineného, nenahradil,“ povedala Važanová.

Polícia v rámci akcie Očistec ešte v novembri 2020 zadržala viacerých bývalých vysokých policajných funkcionárov. Obvinení sú napríklad zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z korupčných trestných činov a z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Vo väzbe sú momentálne napríklad bývalý policajný prezident Gašpar, exšéf Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško alebo bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Alexandra VažanováTibor Gašpar
    Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR