Aká by mala byť záhradná lavička?

Záhradná lavička
zdroj: gettyimages.com

Keď sa povie záhradný nábytok, väčšina z nás si predstaví pohodlné kreslá a stôl niekde na terase. Nie je to ale všetko. Priestor na relax, čítanie knihy, či obdivovanie okolitej prírody vám ponúkne aj záhradná lavička. Aká by mala byť, vám prezradíme v nasledujúcom článku. Inšpirujte sa.

Lavička by nemala chýbať v žiadnej záhrade. Dokonca ani v malej. Padne vhod pri doobedňajšej káve, poobedňajšej sieste s knihou v ruke, alebo pri večernom posedení s priateľmi. Lavička je užitočná, a zároveň môže byť aj dekoračným prvkom záhrady. To však iba za predpokladu, že si vyberiete tú správnu.

Dekorácia v podobe záhradnej lavičky

Vybrať si môžete hneď z niekoľkých možností. Elegantné sú lavičky kovové, ktoré opäť prichádzajú do módy. Hodia sa do mestského aj vidieckeho prostredia. Navodzujú romantickú náladu slnečného južného Francúzska, pôsobia harmonicky a nie sú rušivé. Ak sa má na nich pohodlne sedieť, mali by byť doplnené o mäkké sedáky, prípadne operadlo. Kovové lavičky jednoduchšieho dizajnu vyniknú v záhrade s kvitnúcimi ružami či rozmanitými trvalkami. Netreba sa obávať ani lavičiek s výraznejšou farebnosťou. Farbu záhradnej lavičky môžete zladiť napríklad s farbou kvetov alebo použitých doplnkov.

Pozrite si záhradné lavice v týchto e-shopoch:

Romantickú atmosféru zvýraznia v záhradách aj drevené lavičky. Môžu byť zhotovené z dreva tropických drevín – obľúbený je teak alebo z dreva odolnejších domácich drevín (smrek, borovica, agát). Drevo je však v porovnaní s kovom podstatne náročnejšie na údržbu a na to treba myslieť už pri kúpe. Ak chcete, aby drevená lavička pôsobila reprezentatívne, budete ju musieť pravidelne ošetrovať a aj správne uskladniť počas zimy. Vonku by tieto lavičky počas najchladnejších dní roka zostať nemali. Drahšie, ale trvácnejšie lavičky z teaku môžete aj nemusíte natierať, časom však získajú charakteristický striebristý nádych.

Drevené lavičky sa najviac hodia do vidieckeho prostredia, pekne pôsobia, ak sú zakomponované priamo v priestore záhrady, medzi kvetinovými záhonmi, pri jazierkach alebo pod starými stromami, pri altánoch a záhradných domčekoch. Trendom sú farebné lavičky, napríklad biele, sivo biele, červené alebo modré. Rozhodne sa výraznej farebnosti neobávajte, samozrejme netreba to príliš preháňať. Farebných lavičiek by nikdy nemalo byť v záhrade veľa. Stačiť bude jedna, maximálne dve, ak ide o väčšiu záhradu.

Lavičky môžu byť aj kameninové, tie vyniknú v prírodnom type záhrad. Obvykle sa vyznačujú vyššou hmotnosťou, preto je manipulácia s nimi zložitejšia. Časom však môžu získať zaujímavú patinu a tým sa ich hodnota zvyšuje. Kamenné lavičky by mali mať v záhrade stabilné miesto. Praktické, pokiaľ ide o údržbu, ľahké a jednoducho manipulovateľné sú plastové lavičky. Najlepšie sa hodia do moderných mestských záhrad, vo vidieckych záhradách pôsobia rušivo. Plastové lavičky môžu mať rôznu podobu aj farebnosť, dĺžku a charakter operadla.

Platí to o lavičkách všeobecne. Vybrať si môžete záhradné lavičky s operadlami aj bez nich, s pohodlnými a rôzne širokými opierkami na ruky, dokonca aj s praktickým úložným priestorom (drevené). Operadlo lavičiek môže byť hranaté alebo v tvare polkruhu. Zaujímavé a v poslednej dobe najviac žiadané sú lavičky, ktoré sa umiestňujú v okolí stromov. Záhradná lavička sa vojde aj na malú plochu, je dobré vyhradiť jej stabilné miesto.Už v minulosti sa lavičky umiestňovali na priedomia, k stenám domov, plotom a múrom, pod stromy, na terasy a pred živé ploty. Vždy tak, aby boli zo zadnej strany chránené. Toto pravidlo môžete uplatniť aj v súčasnosti. Vyhnúť sa však nemusíte ani voľne stojacej lavičke v priestore, môže to byť zaujímavý prvok formálne riešenej záhradnej kompozície.

Lavičku si nainštalujte v záhrade či na dvore tam, kde sa najlepšie cítite a máte zaujímavý výhľad či už na záhradu, na jazierko, zaujímavé detaily alebo do krajiny a okolia. Zároveň by malo byť toto miesto dostatočne chránené od neželaných pohľadov. Dôležité je, aby sa lavička stala príjemným a vyhľadávaným miestom a to celoročne. Záhradná lavička môže byť umiestnená na slnečnom aj polotienistom mieste, každé z nich má svoje špecifiká. Dajte si však pozor na umiestnenie lavičky pod drevinami, krami a stromami s množstvom dužinatých a na jeseň opadávajúcich plodov. Tieto by mohli lavičku znečisťovať a nie vždy je kompletné vyčistenie jednoduché.

Výberu záhradnej lavičky venujte dostatok pozornosti. Predpokladá sa, že lavička vám bude slúžiť viacero rokov, nielen jednu sezónu. V prvom rade zvážte, koľko osôb na nej bude sedávať. Vybrať si môžete rôzne dĺžky lavičiek. Nevyplatí sa kupovať príliš malé lavičky, výhodnejšie sú aspoň dvojmiestne. Za kúpou sa môžete vybrať do špecializovanej predajne, do hobby marketu či záhradníctva, ale taktiež si viete vybrať aj v osvedčenom internetovom obchode. Záhradnú lavičku si v predajni vyskúšajte, sadnite si na ňu a zhodnoťte či vám vyhovuje výška, šírka aj sklon operadla. Ak nie, bude lepšie obzrieť sa po inej alternatíve. Ideálne je zladiť lavičku s ostatným záhradným nábytkom, minimálne by s ním mala byť materiálovo zhodná. Najširšia ponuka lavičiek je počas jarných mesiacov, na konci sezóny môžete zasa uskutočniť cenovo výhodnejší nákup.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: