Aké sú ceny a typy 3D podlahy

3D podlaha
zdroj: gettyimages.com

3D optické ilúzie už dávno nenájdete len na filmovom plátne. Teraz ich nájdete aj v domácnostiach a v poslednej dobe obzvlášť na podlahách. Ak máte chuť na niečo iné ako korok, linoleum, dlažbu, drevo a iné povrchy, možno vás zaujmú práve 3D podlahy.

3D podlahy navodia jedinečnú atmosféru

3D podlahy sú vlastne liate podlahy, z ktorých do priestoru vystupujú delfíny, kvety, knihy, morské vlny a čokoľvek, čo si dokážete predstaviť.Tieto podlahy sú vhodné pre interiér aj pre exteriér, pretože sa vyznačujú dlhou životnosťou, vydržia vysoké teploty a dokonca dobre odolávajú aj chemikáliám. 3D podlahy sú pevné, neobjavujú sa na nich praskliny alebo iné defekty (a ak,tak, toto riziko je veľmi nízke).

Vlastnosti 3D podlahy
Liata 3D podlaha sa vyznačuje vysokou pevnosťou, má dlhú životnosť, ľahko sa udržiava. Môžete ju umývať namokro. Ako sme už spomínali, je odolná voči vode, ale aj vysokým teplotám a chemikáliám. V miestnostiach s vyššou vlhkosťou a vysokými nárokmi na hygienu, ako sú kúpeľne a kuchyne, určite oceníte 3D podlahu. Ideálna je aj pre rodiny s alergikmi. Podlahové vykurovanie jej tiež nerobí problém, keďže má malú hrúbku. Výhodou 3D epoxidovej podlahy je optické zväčšenie priestoru. Často sa používa do menších kúpeľní. 3D podlaha zväčší priestor do hĺbky (na rozdiel od bielych odtieňov stien, či priestranných zrkadiel na stenách).

Vzory
V prípade 3D podláh nie sú žiadne hranice a môžete si dať na podlahu motív podľa vašej najbláznivejšej fantázie. Ak máte nejakú krásnu fotografiu z dovolenky, výletu, môžete si ju dať zvečniť do 3D podlahy. Alebo si pozriete neuveriteľne obsiahly výber motívov. V ponuke sú abstraktné motívy, kvetinové, morské, nájdete tu prírodu, zvieratá, dokonca aj optické ilúzie, z ktorých sa vám zatočí hlava. Najčastejšími motívmi sú však stále morské podlahy, ktoré majú prvenstvo v kúpeľniach. Morský svet je pre kúpeľne prirodzene stvorený. Hladký povrch bez škár sa výborne udržiava a na zobrazenie podmorského sveta, vodopádov či pláže je priam stvorený. Navyše vďaka epoxidovému laku získa voda tú správnu autenticitu a hĺbku. Myslite však na to, že táto podlaha vám vydrží celý život, takže si skúste vybrať motív, ktorý sa vám bude páčiť aj o tridsať rokov. Detské izby s hravým veselým motívom na podlahe sú pekné pre malé dieťa, ale tínedžerovi sa už asi páčiť nebudú.

Aplikácia 3D podlahy
3D podlaha je jednoduchá, rýchla a čistá, čo sa týka aplikácie. Na rovný a čistý podklad sa nanáša epoxidový penetračný náter, na ten sa následne položí fólia s vybratým obrázkom a zaleje sa čírym epoxidovým lakom. Kým sa jednotlivé vrstvy nanesú, uschnú a zatvrdnú, trvá to približne tri až päť dní.
Vďaka systému pokládky nanášaním je podlaha hladká ako sklo. Nenájdete tu žiadne škáry, medzery ani predely. Obraz je jednoliaty od rohu k rohu. Keď konečný lak zatvrdne, podlaha je pevná, hladká a obrázok je navyše chránený pred poškodením aj vyblednutím farieb. Okrem obrázka je možné do podlahy zaliať aj drobné predmety, napríklad mušle, kamienky, farebnú mozaiku. Pre milovníkov kníh existuje možnosť zaliať do podlahy knihy, pre zberateľov mincí je tu možnosť zaliať si do podlahy svoju zbierku (a máte istotu, že sa vám žiadna minca nestratí).

Cena 3D podlahy
Na túto podlahu budete potrebovať väčší obnos peňazí ako na laminát. Preto počítajte s cenou od 50 eur za meter štvorcový. Náklady sú vysoké, ale za tú cenu budete mať fascinujúcu podlahu s ľahkou údržbou na celý život.

Typy liatych podláh
Epoxidové liate podlahy sú vyrobené na báze epoxidových živíc, ktoré majú niekoľko variantov – matné, vysokolesklé, pololesklé, protišmykové, s 3D efektom. Ponuka obsahuje pestrú farebnú škálu – až 2000 odtieňov, ktoré je možné vzájomne miešať. Anhydritové podlahy sú zmesou sadry, vody, piesku a ďalších prísad, ktoré po vyschnutí vytvoria tvrdú pevnú hmotu s hladkým povrchom. Ďalším typom sú polyuretánové liate podlahy, ktoré sú pružnejšie a húževnatejšie než epoxidové. Používajú sa v priestoroch so zvýšenými nárokmi na záťaž a vlhkosť, výborne znášajú zmenu teplôt. Liate podlahy sú na dotyk veľmi príjemné, podľa typu a spôsobu úpravy sa aplikujú v hrúbke od 2 – 10 mm.

Svetelná podlaha
Chcete výnimočnú podlahu? Absolútnou novinkou na trhu je svetelná liata podlaha. Do epoxidovej podlahy s hrúbkou 4 – 5 mm sa zalejú ploché LED diódy v pásoch. Pri vypnutom osvetlení pásy vôbec nie sú viditeľné a po podlahe môžete kráčať bez obavy z ich poškodenia. Osvetlenie najlepšie vynikne v bielej alebo svetlej podlahe. Môžete si vybrať bielo-žlté svetlo alebo špeciálne osvetlenie s elektronickým regulátorom, pomocou ktorého zmeníte farbu podľa nálady. LED pásy môžu byť umiestnené po obvode alebo tvarované do obrazcov. Osvetlenie navyše podlahu mierne zohrieva, takže chôdza naboso je príjemná.

Zaliate teplo
Liata podlaha je vďaka malej hrúbke a tepelnej vodivosti ideálna na teplovodné podlahové kúrenie. Na vyčistený podklad sa nainštalujú teplovodné trubky a zalejú sa samonivelačnou liatou podlahou. Pre nerušený proces tuhnutia je potrebné zabezpečiť priestor proti prievanu a priamemu slnečnému svetlu, aby nedošlo k nežiadúcemu pnutiu. Vnútorná teplota v miestnosti nesmie klesnúť pod 5°C. Po troch dňoch je možné podlahu zaťažiť.

Ceny 3D podlahy

Prinášame vám prehľad cien najčastejšie využívaných typov 3D podlahy. Upozorňujeme však na to, že ceny sú len orientačné a môžu sa líšiť v závislosti od jednotlivých výrobcov.

SLUŽBA CENA
Epoxidová podlaha náter cca 15 €/m2
Epoxidová podlaha liata 3 mm cca 48 €/m2
Finálna úprava polyuretánom polomat/mat cca 10 €/m2
Polyuretánová podlaha liata 3 mm + polomat/mat finál cca 68 €/m2
Penetrácia epoxidová s kremičitým posypom + nivelizácia vyrovnávacia v hrúbke 5 mm UZIN cca 25 €/m2
Rezanie a tmelenie dilatácií tmelom cca 10 €/m2
Zašívanie prasklín v potere alebo nivelačke cca 10 €/m2
Vyrovnávanie nerovností poteru stierkovaním epoxidovou živicou GH 205 v 2 vrstvách, pod epox.náter cca 17 €/m2
Posyp čipsami 2 farby cca 1 €/m2
Výroba soklov (garáže, technické miestnosti) 10 cm výška cca 8 €/m2
Osádzanie ukončovacích líšt plast, 3 mm cca 12 €/m2
Benátske štuko (marmorino) STO cca 40 €/m2
Pohľadový betón (podľa zložitosti prevedenia) cca 40-45 €/m2
Pan Domo wall cca 60 €/m2
Sádrové 3D štruktúry cca 30 €/m2
Lazúrované techniky cena vrámci 3D štruktúr
Maľované obrazce individuálne
Epoxidové panely FW panels 110 – 190 € /m2
Profesionálne upratovanie od 10 € /hod

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: