Ako nakupovať ovocné stromy

Ovocné stromčeky
zdroj: gettyimages.com

Pestovanie ovocných stromov je snom každého záhradkára. Niet sa čomu čudovať, veď vlastnoručne dopestované ovocie chutí najlepšie. Niektoré druhy ovocných drevín sú na starostlivosť náročnejšie, iné zasa menej. Všetko chce čas a dostatok trpezlivosti a výsledky sa určite dostavia. Ako na ovocné stromčeky vám prezradíme v článku.

Chutné ovocie zo stromu

Ovocné stromčeky nie sú len zdrojom chutného ovocia. Skrášľujú záhrady, poskytujú blahodarný tieň a domov spevavým operencom. Najideálnejším časom pre výsadbu je jeseň. Aby sa stromčeku darilo, nestačí ho len zasadiť. Procesu pestovania predchádza správny výber, pretože nie každý ovocný strom sa musí klimaticky zhodovať s podmienkami vo vašej záhrade. V záhradných centrách si môžete vybrať medzi jednoročným a dvojročným stromčekom. Jednotlivé odrody sú v podstate výsledkom štepenia, resp. vrúbľovania do podpníka. Miesto vrúbľovania si pozorne prezrite. Malo by sa nachádzať aspoň 20 cm od miesta, z ktorého vyrastajú korene.

Zdravý stromček spoznáte aj podľa tvaru a množstva výhonkov. Najoptimálnejšie je, ak má ovocný strom pekný stredový výhonok a okolo neho 4 až 5 bočných výhonkov, nachádzajúcich sa po celom obvode. Všímajte si aj kôru. Zdravý stromček rovná sa nepopukaná kôra bez známok prítomnosti škodcov. Uprednostnite stromčeky bez koreňového obalu. Samotná výsadba je už pomerne jednoduchá:

  • namočte stromček aspoň na 24 hodín do vody
  • pripravte jamu, ktorej hĺbka a šírka bude jedenkrát väčšia, ako je dĺžka a šírka koreňov ovocného stromu
  • odstráňte poškodené korene
  • vložte drevinu do jamy a nalejte krhlu vody
  • dajte k stromčeku oporu
  • zahrňte jamu a ešte raz polejte

Podľa typu pôdy, ktorú máte v záhrade, len občas skontrolujte, či má ovocný strom dostatok vlahy. Väčšinu ovocných drevín, jablone, hrušky, slivky, čerešne, vysádzame v jesennom období. Na jar zasaďte len marhule a broskyne.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: