Čarovné jesenné bývanie: 5 tipov, ako priniesť jeseň do interiéru

Autumn,Kitchen,Interior.,Red,And,Yellow,Leaves,And,Flowers,In
Foto: Shutterstock

Oranžové a žlté listy, sychravé počasie a vrstvenie oblečenia nám dávajú jasne najavo, že jeseň je tu. Toto krásne magické obdobie si však nemusíte užívať len vonku. Pokojne ho môžete priniesť aj do svojej domácnosti. Túžite po jesennom interiéri, z ktorého bude sálať pravá domáca atmosféra a príjemné teplo? Máme pre vás 5 praktických tipov.

Základom sú správne farby

Prvým krokom k vytvoreniu pravého jesenného interiéru je výber správnych farieb. Sychravé ročné obdobie je charakteristické skôr tmavšími a sýtymi odtieňmi, ako oranžová, žltá, hnedá, béžová, fialová a tmavozelená. Aby však priestor nepôsobil príliš ponuro a chladne, nezabudnite doň pridať bielu alebo bledosivú farbu, ktorá ho opticky otvorí.

Rada odborníka

Priestor opticky zväčší nielen bledá farba, ale aj dostatok prirodzeného svetla. Toho je však na jeseň menej, preto ho nezabudnite podporiť peknými doplnkovými stojacími alebo nástennými lampami.

Z jesenných farieb si vždy vyberte dve, ktoré sa dopĺňajú a nebijú. Tretí odtieň určený len na použitie v detailoch môže byť pokojne kontrastný.

Autumn,Kitchen,Interior.,Red,And,Yellow,Leaves,And,Flowers,In
Foto: Shutterstock

Zamerajte sa na poklady prírody

Najkrajšími dekoráciami jesenného príbytku sú najmä dary prírody, ako napríklad červené šípky, oranžové a žlté listy či gaštany. Tie môžete naaranžovať na pekný dekoračný tanierik alebo do masívnej misy. Iným riešením je využiť ich na vytvorenie jesennej ikebany alebo venca.

Výhodou prírodných dekorácií je aj to, že sú úplne zadarmo. Stačí len zájsť do najbližšieho parku, kde ich všetky nazbierate.

Ak máte záhradku, vypestujte si v nej vlastné tekvice, ktoré môžete vy alebo vaše deti vyrezať a doplniť sviečkou.

Cozy,Bedroom,Interior,With,Knitted,Blanket,And,Cushions
Foto: Shutterstock

Myslite na pohodlie

S príchodom jesene budete tráviť čoraz viac času vo vnútri. Aby ste si však počas svojich voľných večerov mohli dobre oddýchnuť, nesmiete zabúdať na správne zariadenie. Do obývačky si zaobstarajte pohodlnú sedaciu súpravu, na ktorej si v prípade potreby môžete aj pospať. Ak pohovku máte, vyberte si kreslá alebo leňošky.

Do oddychových miestností, ako spálňa a detská izba, vyberte kvalitný matrac. Môžete siahnuť aj po masívnom kresle či veľkom sedacom vaku.

Pohodlie podporí aj vhodne zvolený textil, ktorý vytvára príjemné teplo. Výborné sú huňaté koberce, masívne závesy, obrusy s jesennou výšivkou a prehozy na pohovku a posteľ.

Cup,Of,Coffee,In,Cozy,Interior,With,Autumnal,Decor
Foto: Shutterstock

Nezabudnite na sezónne dekorácie

Aká by to bola jesenná výzdoba bez klasických sezónnych dekorácií? Nazbierané dary prírody môžete doplniť napríklad:

  • voňavými sviečkami,
  • svietnikmi,
  • vázami plnými kvetinových aranžmánov,
  • umelohmotnými tekvicami,
  • sušenými kvetmi,
  • vencami.

Sezónne dekorácie nájdete v mnohých prevedeniach. Okrem interiérových ale nezabudnite ani na tie exteriérové. Krásne vyzdobený dom bude lákať pohľady už z diaľky a hosťom zlepší náladu ešte predtým, ako k vám vojdú.

Tip

Počas jesene sú dôležité aj svetielka, ktoré interiér a exteriér od základov zmenia a podporia čarovnú atmosféru.

Inšpirujte sa zahraničím

Pri dekorovaní interiéru sa nebojte inšpirovať aj zahraničím. Prezerajte si sociálne siete a zistite, ako si zdobia svoje domácnosti ostatní. Kombinujte naše tradície s tradíciami iných krajín a vytvorte si svoj vlastný štýl.

Skvelou inšpiráciou je napríklad Halloween. Upustite uzdu svojej fantázii a vyrobte si zábavné dekorácie vo forme duchov, pavúkov, pavučín, netopierov a premeňte svoj dom na strašidelný zámok.

Halloween,Cozy,Mood,Composition,On,The,Windowsill.,Lighting,Jack o lantern,,Decorative
Foto: Shutterstock

Vytvorte si čarovný domov inšpirovaný jeseňou aj vy

Jeseň je krásnym ročným obdobím, ktoré môžete veľmi jednoducho dostať aj do interiéru. Využite tmavé sýte odtiene, dary prírody či zaujímavé sezónne dekorácie a prineste do jednotlivých miestností tajomnú, čarovnú a najmä veľmi príjemnú atmosféru.

Zdroj: countryliving.com