Hľadáte úsporné záhradné osvetlenie? Solárne je najlepšie

Solárne záhradné osvetlenie
zdroj: gettyimages.com

Solárne lampy sú, už pomerne dlhé obdobie, obľúbenou súčasťou okrasných skaliek či záhonov. Toto, prioritne exteriérové, osvetlenie však môžete využívať v rámci celej záhrady. Disponuje rôznymi typmi, veľkosťami aj druhmi a úspora energie bude na nezaplatenie. Poďte sa s nami pozrieť, ako na to.

Lampa na slnečnú energiu

Solárne osvetlenie je najúspornejším typom osvetlenia, aké existuje. Podstata tkvie v solárnych článkoch, ktoré sú zabudované v samotných svietidlách. Celodenné slnečné žiarenie nabije solárny článok energiou, ktorá sa zmení na elektrickú a hneď, ako sa vonku začne stmievať lampy sa rozsvietia. Určite nenahradia plnohodnotné centrálne osvetlenie, avšak prístupová cesta, chodníky či schody, vedúce k domu, sa vďaka ich svetlu stanú bezpečnými. Estetickú a dizajnovú funkciu asi netreba zdôrazňovať.

Rozdelenie solárnych svietidiel

  • osvetlenie na zem – jednoducho ich len uložíte na zem a osvetlíte si tak chodník, prípadne cestičky pomedzi záhony
  • reflektory – spomedzi solárnych svietidiel vydajú najviac svetla. Môžu preto suplovať aj centrálne osvetlenie. Vhodné ako osvetlenie garáže či vchodových dverí
  • lampy do zeme – ich súčasťou je ostrý kužel, ktorý viete zabodnúť do zeme
  • lampy so svorkou – vďaka štipcovej svorke ich uchytíte napr. na slnečník či tenkú hranu terasy
  • nástenné lampy – pevne sa zabudovávajú do stien
  • svetlá do dlažby – veľkosť zodpovedá buď jednej alebo aj viacerým dlažobným kockám. Stávajú sa pevnou súčasťou chodníkov
  • solárne reťaze – skladajú sa z dlhého napájacieho kábla, na ktorom sú malé bodové svetielka. Možnosť zapichnutia do zeme alebo použijete ako vianočnú dekoráciu na vonkajšom vždyzelenom stromčeku. Súčasťou môže byť aj napájací kábel do elektrickej zásuvky

Pozrite si záhradné solárne osvetlenia v týchto e-shopoch:

Stupeň krytia
Hovoríme o parametri, ktorým disponujú všetky svietidlá, solárne osvetlenie obzvlášť. Keďže sa solárne lampy nachádzajú vonku, musia odolávať rozmarom počasia, ako sú dážď či mráz. Tento parameter však vypovedá aj o odolnosti voči vniknutiu cudzích telies. Sem patrí napr. hmyz. Vyberajte si také solárne osvetlenie, ktorého stupeň krytia sa pohybuje od 40 vyššie. Nemusíte sa pri nich obávať stretu s vodou.

Hodnota 20 a nižšie priamo naznačuje, aby ste svietidlá schovali pod strechu. Vsaďte radšej na kov, než na plast. Materiály sa líšia nielen kvalitou, ale najmä životnosťou.

Solárne osvetlenie
zdroj: gettyimages.com

Parametre výberu
V prvom rade pozerajte na životnosť, ktorá sa odvíja od výdrže akumulátora a samotného materiálu, z ktorého je solárne osvetlenie vyrobené. Pri lacnejších alternatívach hrozí, že po pokazení akumulátora budete musieť vymeniť celé svietidlo. Drahšie kúsky disponujú zasa akumulátorom, ktorý jednoducho vyberiete a vymeníte ho za nový. Naša rada preto znie, nesiahajte vždy len po lacných kúskoch, budete ich vymieňať častejšie. Pri nákupe solárneho osvetlenia sa zaujímajte aj o jeho výdrž, čiže koľko vydrží lampa svietiť na jedno nabitie.

Pozrite si aj tieto solárne záhradné svietidlá:

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: