Je grilovanie na plynovom grile bezpečné?

Grilovanie na plynovom grile
zdroj: gettyimages.com

Sezóna grilovačiek je už v plnom prúde. Doslúžil vám starý gril a premýšľate nad kúpou nového? Otravuje vás štipľavý dym? Ideálnym riešením je gril plynový. Prezradíme vám, podľa čoho vyberať a na čo si treba dať pozor.

Plynový zázrak pre chutnú grilovačku

Ponuka grilov je skutočne bohatá. Množstvo typov uspokojí aj toho najnáročnejšieho zákazníka. Ak si však potrpíte na pohodlie, kvalitu a dlhú životnosť, siahnite po plynovom grile. Budete k nemu potrebovať len propán-butánovú fľašu s plynom. Žiadne drevo, brikety, elektrina ani v očiach štípajúci dym. Už vás nebude musieť trápiť smer vetra či dážď, plynový gril je použiteľný aj v interiéri. Patrí síce k drahším typom grilov, avšak výrazne ušetríte na palive. Jednoduché je aj ovládanie prostredníctvom gombíkov.

Plynový gril disponuje parametrami, ktoré by ste si, pri kúpe, mali rozhodne všímať. Najdôležitejšou časťou sú horáky, ktoré zohrievajú kovové profily a následne celú plochu grilovacej časti spolu s grilovacím roštom. Stretnúť sa môžete aj s lávovými grilmi. Horáky nahrievajú lávové kamene a tie následne grilovaciu plochu. Nie sú však veľmi praktické, nakoľko tuk z pokrmov tečie rovno na kamene, je z toho len nepríjemný zápach a navyše je životnosť kameňov výrazne obmedzená. Pri klasickom plynovom grile steká tuk mimo horákov, pod ktorými sa nachádza nádoba a v nej sa sústreďuje všetka šťava aj mastnota. Jedinou starosťou bude jej čistenie.

Dôležitá je aj veľkosť grilu. Samozrejme platí, čím väčší, tým drahší. No načo vám bude malý gril, ak grilujete radi, často, veľa a početná je aj vaša rodina? Veľkosť jednoznačne prispôsobte vašim potrebám. Výhodou malých grilov je, okrem ceny, aj nižšia hmotnosť a náročnosť na poskladanie. Vyberte si gril s plnou výbavou. Pri horákoch musí byť možnosť regulovať teplotu. Zboku sa často nachádza bočný varič. Ľahko tak prihrejete omáčku či prívarok. K základnej výbave patrí aj teplomer a odkladací priestor, ktorý oceníte nielen pri odkladaní vecí, ale napr. aj pri dokončovaní pokrmov. Informujte sa v predajni o záručnej dobe, servise a dostupnosti náhradných dielov.

Pozrite si plynové grily v týchto e-shopoch:

S veľkosťou grilu súvisí aj jeho výkon. Opäť platí, čím väčší, tým výkonnejší. Z materiálov dominuje nerez, kov, zliatiny alebo smalt. Hovoríme o kvalitných materiáloch, ktoré odolajú vysokým teplotám aj rozmarom počasia, nakoľko plynový gril môžete používať vonku aj vo vnútri. Dá sa povedať, že všetko so všetkým súvisí. Veľké plynové grily majú lepšiu výbavu, vyššiu hmotnosť, lepší výkon. Pri menších griloch sa zmenšujú aj uvedené parametre.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: