Odtiene fialovej v interiéri

Fialová v interiéri
zdroj: gettyimages.com

Vnímanie farieb je subjektívnou záležitosťou. Aj ich význam môže mať v niektorých súvislostiach, ako aj geografických oblastiach, odlišný charakter. Či už potrebujete dobiť energiu, upokojiť myseľ, koncentrovať sa alebo jednoducho príjemne naladiť, nezáleží len na konkrétnom druhu farby, ale i na jej odtieňoch. Aký význam majú odtiene fialovej v interiéri?

...

Fialová farba a jej odtieňové spektrum

Farba fialiek je kombináciou modrej a červenej. To znamená, že v sebe nesie protipóly, mužský a ženský. Práve preto niektorí dizajnéri túto farbu, napríklad do priestorov spálne, odporúčajú, iní zase nie. Ukrývajú sa v nej totiž chladné i teplé tóny farieb. V podstate môžeme povedať, že v závislosti na odtieni vyvoláva aktívnosť, ale i pasivitu, inšpiratívnosť, tajomnosť, rozvahu či diplomatickosť.

Americká spoločnosť Pantone, ktorá sa špecializuje na patentovanie farebných odtieňov v rôznych odvetviach, dokonca určila fialovú „ultra violet“ za farbu roka 2018. Avšak, i ďalšie odtiene fialovej môžu skrášliť interiér. Nebojte sa ani ich vzájomnej kombinácie. Zmixujte levanduľovú, orgovánovú, slivkovú, černicovú, baklažánovú či purpurovú. Steny, doplnky, bytový textil či drobný nábytok sa už nevedia dočkať.

Odtiene fialovej – rozpačitý alebo želaný výsledok?

Dokáže fialová negatívne pôsobiť na dĺžku spánku? Stretnete sa i s takýmto tvrdením. Pravdou však je, že keďže jej súčasť tvorí i červený odtieň, do spálne sa hodí kvôli podpore vášne. Podľa čoho si teda vybrať? Vkus a estetické cítenie sú smerodatné. Ak sa vám niečo naozaj páči, zaváži to i v oblasti pôsobenia farieb.

Malá rada znie, aby ste fialové odtiene prikláňajúce sa k studenšiemu, modrému farebnému spektru používali vtedy, ak potrebujete dosiahnuť upokojujúce pocity. V opačnom prípade stavte na teplé tóny, ktoré vás nabudia k aktivite. Zamerajte sa predovšetkým na menšie plochy a veľkoformátovosť prenechajte neutrálnejším odtieňom.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: