Plávajúce podlahy: cena a porovnanie

Bledá plávajúca podlaha
zdroj: gettyimages.com

Plávajúca podlaha patrí už pomerne dlho k zákaznícky veľmi populárnym podlahovým krytinám. Má veľa pozitív, jednoducho sa udržiava, ponúka množstvo dekorov a farebných prevedení. V nasledujúcom článku vám o nej prezradíme ešte niečo viac.

...

Nadčasová „plávačka“

Zamýšľate sa aj vy odkiaľ vlastne pochádza názov plávajúca podlaha? Je odvodený zo spôsobu, akým je „uchytená“ o podklad, na ktorom vlastne „pláva“. Nejde tu o pevné položenie, len o poskladanie jednotlivých laminátových alebo drevených pásov. Spolu držia len na základe vlastnej hmotnosti a hmotnosti nábytku, ktorý je na podlahe rozložený. Finančne hovoríme o veľmi prijateľnom druhu podlahy. Výsledný efekt je skvelý, plávajúca podlaha interiér oživí, dodá mu eleganciu a, v prípade dreva, súzvuk s prírodou. Na výrobu plávajúcej podlahy sa používa viacero materiálov:

  • linoleum
  • drevená dyha
  • masív – exotické aj domáce dreviny
  • laminát
  • korok

Voľba materiálu podlieha viacerým kritériám. V prvom rade sú to vaše preferencie a predstavy. Nasledujú vaše finančné možnosti a miera zaťaženia, ktorému bude podlaha vystavená. Každý materiál má svoje silné aj slabé stránky, iné požiadavky na údržbu aj ošetrovanie. Každý vás poteší iným spôsobom.

Drevo
Drevo je prírodný materiál. Do vášho domova prinesie vôňu, eleganciu a nadčasový dizajn. Drevená plávajúca podlaha je hrejivá, má dobré zvukovo izolačné vlastnosti a otvára možnosti renovácie. Bude vyžadovať dôkladnejšiu údržbu, pravidelné ošetrovanie špeciálnymi nátermi a po nejakom čase aj opätovné prebrúsenie a nalakovanie. Je náchylnejšia na vonkajšie poškodenie a poškriabanie, cenovo sa pripravte na výraznejšiu investíciu.

Laminát
Charakterizuje ho cenová prijateľnosť, široká ponuka farebných a dizajnových prevedení, menšia náchylnosť na vonkajšie poškodenie. V niektorých prípadoch ju od drevenej podlahy ani nerozoznáte. Na druhej strane je hlučnejšia, chladnejšia, nedá sa renovovať a má obmedzenú životnosť. Väčšinu typov môžete položiť aj na podlahové kúrenie.

Hnedá plávajúca podlaha
zdroj: gettyimages.com

Vzhľad a ošetrovanie
K dispozícii máte nespočetne veľa farieb, kresieb aj dizajnových prevedení plávajúcich podláh. Stačí si len vybrať. V každom prípade však zohľadníte typ miestnosti a jej veľkosť, farbu stien a doplnkov, ale aj štýl nábytku. Údržba plávajúcej podlahy nie je náročná. Vystačíte si s navlhčeným mopom a špeciálnym prípravkom, určeným na tento typ podlahy. Pri dlhotrvajúcom pôsobení vody môže nastať zvlnenie plávajúcej podlahy. Neodporúčame vám preto jej umiestnenie do kúpelne či kuchyne.

Cena
Cena sa pohybuje v rôznych kategóriách, hlavne v závislosti od zvoleného materiálu. Klasický laminát je najlacnejší, cca 15 – 30 eur/m2. Drevo je už finančne náročnejšie. Exotické dreviny môžu stáť aj viac ako 100 eur/m2, domáce dreviny okolo 50 eur/m2.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: