Stolička pre deti musí podporovať zdravé sedenie

Stolička do detskej izby
zdroj: gettyimages.com

Stolička pre deti nie je len klasickým miestom na sedenie pri písaní domácich úloh. Čoraz viac času trávia deti za počítačom, a preto myslite na ich zdravie aj počas sedenia. Podporovať zdravé sedenie vášho dieťaťa nemusí byť žiadny náročný proces. Výborným pomocníkom, ktorý podporí chrbticu, sú špeciálne stoličky. Bežné detské stoličky nedisponujú ergonomickou opierkou a svojou konštrukciou tak nenapomáhajú chrbtici dieťaťa. Aj niektoré ergonomické stoličky môžu negatívne vplývať na držanie chrbtice, ich nesprávne nastavenie sa môže podpísať na zdraví. Deti majú tendenciu sa na takýchto typoch stoličiek vrtieť a hojdať, pretože cítia, že potrebujú inú polohu.

Zdravotné detské stoličky

Tieto stoličky podvedome prinútia deti sedieť rovno aj niekoľko hodín. Zásluhu na tom má sedadlo na pružine, ktoré im zároveň umožňuje zmenu polohy. S pohybom dieťaťa sa totiž nakláňa aj sedák stoličky, a preto týmto spôsobom donúti vrátenie do pôvodnej polohy. Takéto nakláňanie sedadla do strán a balansovanie tela spôsobí, že svaly neochabujú, naopak sa aktivujú a dochádza k vzpriamenému držaniu tela.

Pozrite si stoličky pre deti v týchto e-shopoch:

Detské rastúce stoličky

Spĺňajú ergonomické kritériá a okrem svojej funkčnosti aj dizajnové vlastnosti interiéru detskej izby. Sú k dispozícii v rôznych farebných prevedeniach. Vzhľadom na ich konštrukciu sa dajú využiť od školského veku až po dosiahnutie dospelosti. Tento typ stoličky v podstate rastie s vaším dieťaťom, pričom dbá na jeho bezpečnosť a je tiež prevenciou zrakových porúch. Ponúka viac ako len možnosť výškového nastavenia. Starostlivosť o chrbticu vykonáva nastavením výšky sedadla, opierky, podrúčiek a zaisťuje tzv. aktívne sedenie, ku ktorému nedochádza na statickom sedáku, kde svaly ochabujú. Súčasťou príslušenstva niektorých rastúcich stoličiek je „podložka kruh“, ktorá zaistí správnu oporu chrbtice aj u detí s výškou 120 cm. Ideálnou voľbou je kombinácia rastúcej stoličky a rastúceho stola. Viac o rastúcich stoloch sa môžete dočítať v článku „Naša poradňa: ideálny detský stôl a stolička.“.

Pozrite si aj tieto detské stoličky:

Nie vždy za zlé sedenie môže stolička. Deti sú výmyselníkmi a aj na kvalitnej stoličke dokážu doslova vytvoriť nesprávnu polohu na sedenie. Najmä prekrížené či vyložené nohy, noha podložená pod seba, môžu mať výsledný neželaný efekt. Venujte patričnú starostlivosť chrbtici vašich detí, pretože správne sedenie v školskom veku môže jej vývin ovplyvniť pozitívne alebo negatívne. Ideálna detská stolička podporí jej zdravý vývin a správne držanie tela.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: