Taburetka do predsiene - praktický pomocník v modernom dizajne

Predsieň - chodba
zdroj: gettyimages.com

História taburetiek siaha do ďalekej minulosti. Vývinom prešiel nie len samotný kus nábytku, ale aj jeho pomenovanie. Pojem taburet je odvodený z francúzskeho slova tabouret, čo v preklade znamená stolička. Naši predkovia dokonca rozlišovali medzi taburetom, pufom a stolíkom. Východiskom tohto členenia bol tvar nábytku a jeho funkcia. V súčasnej modernej dobe sa nás už takéto delenie netýka a pod taburetkou chápeme malú, no nesmierne štýlovú pomôcku na sedenie. Stávajú sa doslova neodmysliteľnou súčasťou moderných domácností. Popularite sa tešia aj vďaka širokým možnostiam využitia. Svoje miesto si nájdu nie len v predsieni, či vstupnej hale, ale aj v detskej izbe, obývačke, či v spálni. Nájdete ich v najrôznejších tvaroch a farbách, sú multifunkčné a ľahko kombinovateľné s ostatnými bytovými doplnkami.

Moderná a praktická taburetka do predsiene

V prípade taburetiek hovoríme o doplnkovom nábytku, ktorý môže plniť najrôznejšie funkcie. Ak siahnete po dizajnovom kúsku, môžete ho zladiť so sedacou zostavou. V prípade väčšej návštevy poslúži ako pohodlné sedenie, alebo menší servírovací stolík. Vďaka úložnému priestoru budete mať po ruke rôzne drobné predmety. V predsieni pomôže pri obúvaní a nápaditým dizajnom oživí aj fádny a nudný priestor vstupného interiéru. Ako sme už spomenuli, taburetky môžete nájsť v rôznych tvaroch a veľkostiach. K najobľúbenejším typom však patrí taburetka kockatá a kruhová, prípadne polkruhová.

  • kockatá taburetka – ide o klasické taburetky v jednoduchom a elegantnom dizajne. Vyrábajú sa z pomerne ľahkého materiálu, čo uľahčuje manipuláciu s nimi. Konštrukcia na kolieskach zasa umožňuje jednoduché premiestňovanie z miesta na miesto. Do predsiene je ideálny tzv. dvojtaburet. Je väčší a disponuje aj väčším sedacím a úložným priestorom. V predsieni určite ocenia taburetku aj vaše ratolesti. Sú ideálne svojou výškou a pritom nesmierne pohodlné.
  • taburetka kruhová, polkruhová a oválna – ani tieto tvary už nie sú ojedinelé. Patria dokonca k vyhľadávaným a preferovaným typom, pretože vedia vyčariť nápadité sedenie. Spojením viacerých taburetiek viete efektívne pracovať s priestorom, ktorý máte k dispozícii. Dajú sa kombinovať do rôznych tvarov, napr. ich poskladáte do kruhu, polkruhu, či do tvaru písmena „S“.

Široký výber tvarov, veľkostí, farieb aj vzorov vníma súčasný zákazník ako samozrejmosť. Táto zásada platí, samozrejme, aj pri taburetkách. K dispozícii máte nápadité dizajnérske kúsky, taburetky reflektujúce aktuálne štýly v bývaní, ako aj prevedenie, ktorým vyjadríte svoj vlastný štýl a osobitosť. Keďže ide o pomerne jednoduchý typ nábytku, môžete si nechať vyrobiť aj taburetku na mieru, presne spĺňajúcu všetky atribúty, ktoré požadujete. Bez ohľadu na spôsob, akým si taburetku zadovážite je vždy dôležitý materiál, z ktorého je vyrobená.

  • bavlna – z hľadiska ceny patrí k najžiadanejším materiálom. Musíte však počítať s tým, že v budúcnosti ju bude nutné vymeniť. Taburetka s textilným povrchom je štedrejšia na motivickú aj farebnú škálu. Vyberajte látky odolnejšie voči špine
  • ženilka – príjemná na dotyk, elegantná, no rýchlo sa znečistí a je náročná na údržbu
  • mikroplyš a alcantara – patria k veľmi obľúbeným materiálom, poskytujúcim mäkké a príjemné sedenie
  • koža – vyznačuje sa luxusným dizajnom a vyššou cenou. Určite však oceníte aj dlhšiu životnosť a ľahkú údržbu. Je pružná a príjemná na dotyk. Ľahko sa nevysedí, zapadne do rôznych štýlov a nepodlieha módnym výstrelkom
  • ekokoža – má síce nižšiu životnosť ale je nenáročná na údržbu a vhodná aj pre alergikov. Výrazným pozitívom je odolnosť voči škrabancom od vášho domáceho miláčika

Pri výbere materiálu zohľadňujte jeho odolnosť voči tlaku, ťahu a roztrhaniu, pevnosť a hustotu vlákien, stálosť farieb, životnosť a nároky na údržbu. Taburetka je totiž predmetom každodenného používania a znečistenie je preto samozrejmosťou. Ak nechcete zvoliť kožu, či ekokožu, siahnite po taburetkách s textilnými poťahmi. Pri znečistení ich jednoducho zvlečiete, vyperiete a vďaka elasticite materiálu opäť umiestnite na taburetku.

Pozrite si taburetky v týchto e-shopoch:

Pozrite si aj tieto krásne taburetky:

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať