Zafrézované úchytky na kuchynskej linke a nábytku

Kuchynská linka - lišty - úchytky
zdroj: gettyimages.com

Automaticky vykonávaná činnosť, nad ktorou sa veľmi nezvykneme zamýšľať. No otváranie zásuviek a skriniek v kuchyni vykonáme za deň toľkokrát, že by stálo za to, aby sme sa zamysleli nad pohodlnosťou počas prípravy jedál. Možno ste váš predošlý výber oľutovali a dizajnové, no veľké a nepraktické madlá vám skôr zavadzali. Čo poviete na zafrézované úchytky? Okrem funkčnosti a estetickosti je ich výhodou aj minimálna údržba.

Zafrézované úchytky v podobe otvoru aj zafrézovanej lišty

V podstate ide o vyrezaný otvor v zásuvke alebo v dvierkach, ktorý je prispôsobený na „uchopenie“. Čoraz viac sa tento variant vyskytuje nielen v detských izbách, kde vyhráva najmä kvôli bezpečnosti, ale tiež v kuchyni, kúpeľni či v obývačke. Otvor pritom nemusí byť len kruhový. Môže mať elipsovitý, hranatý tvar či akékoľvek atypické geometrické riešenie. Nábytkové úchytky môžu byť zafrézované aj do tela skriniek, pričom ani tento raz nevystupujú do priestoru.

O atraktívny dizajn sa môžu postarať napríklad zafrézované madlá z hliníku alebo antikora. Tvoria pevnú súčasť zásuvky bez vyčnievania. Nachádzajú sa v jej hornej časti a vystupujú v podobe „zapustenej lišty“. Podobným variantom sú vyfrézované úchytkové profily, ktoré ponúkajú komfortnú manipuláciu. Ponúkajú tiež štýlovú čistotu, a to vďaka bezšpárovej línii na zásuvkách. Nájdete ich tiež vo verzii skriniek v 3/4 ukončených rádiusom.

Pozrite si kuchynské linky v týchto e-shopoch:

Hladkú plochu bez vyčnievajúcich madiel oceníte aj z hľadiska bezpečnosti. Navyše, vytvorená „štrbina na uchytenie“, či už skosením hornej hrany alebo iným spomínaným spôsobom, sa jednoducho kombinuje s rozmanitou ponukou dostupných materiálov. Kovolaminát, dýha, imitácia kože, keramika, kameň, betón, sklo, povrchová úprava vo vysokom lesku aj v mate – stačí si vybrať podľa vášho vkusu a štýlového zladenia v interiéri.

?TIP: Dobré je, ak si reálne vyskúšate otváranie pomocou zafrézovaných úchytiek. Nie každému môže takéto riešenie vyhovovať. Dôležitá je aj veľkosť vyfrézovanej časti. Váš partner možno bude musieť otvárať dvierka malíčkom, čo nie je praktické ani pohodlné. Rovnako si vyskúšajte, či bude pre vás vyhovujúci skôr vertikálny, horizontálny, prípadne atypický tvar, alebo uprednostníte skôr zapustenú lištu pred vyfrézovanou drážkou.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: