Záhradná fontána je najčastejšie z kameňa

Záhradná fontána z kameňa
zdroj: gettyimages.com

Záhradu si človek vytvára prevažne z dvoch dôvodov. Praktické využitie ovocných stromov a zeleninových záhonov a vytvorenie oázy pokoja a nikdy nekončiacej harmónie. Doveďte vašu záhradu do dokonalosti a skrášlite ju záhradnou fontánou. Inšpirujte sa.

Záhrada, ktorú obohatí jazierko, mini-vodopád alebo fontána, vyzerá oveľa zaujímavejšie. Fontánu si môžete zaobstarať aj do svojej záhrady. Záhradnú fontánu vyberajte podľa materiálu, ktorý bude zodpovedať vašim predstavám aj vzhľadu záhrady. Dôležité je tiež vybrať vhodné miesto tak, aby fontána pôsobila v záhrade ako nerušivý element. Fontány sa vyrábajú z hornín či umelých materiálov, môžu byť doplnené o LED svietidlo.

Fontánou ozvláštnite každú záhradu

Inštalácia fontány Výber fontány nie je nijako zložitý, riaďte sa svojím vkusom a požiadavkami. Na inštalatérske práce je však lepšie prizvať odborníka. Budete mať istotu, že inštaláciu fontány vykoná správne a voda potečie tam, kam má. Veľkosť fontány by mala byť prispôsobená veľkosti záhrady aj domu. Prívod vody by mal byť čo najjednoduchší. Na vybrané miesto sa vyhĺbi jama, do nej sa vloží čerpadlo, ktoré dodáva vodu do fontány. Najčastejšie sa používa elektrické alebo solárne čerpadlo.

Typ fontány Okrem klasickej kamennej fontány si môžete na záhradu zaobstarať fontánu, ktorá je kaskádovitá, voda sa rôzne prelieva. Môžete si vyberať z mnohých zaujímavých modelov, ktoré ozvláštnia vašu záhradu. K fontáne môžete umiestniť aj záhradné posedenie, vytvoríte tak príjemné zákutia pre chvíle odpočinku. Fontána by nemala byť umiestnená na priamom slnku, najmä ak v nej budete mať ryby.

Fontána do exteriéru aj interiéru Nielen na záhradu, ale aj do izby si môžete zaobstarať fontánu. Izbové fontány slúžia ako zvlhčovač vzduchu, skrášlenie a vylepšenie. Do fontány môžete zasadiť tiež vodné rastliny. Užitočné budú napríklad v zimnej záhrade alebo v priestrannej hale. Fontána je zaujímavou dekoráciou, poslúži aj ako vhodný darček. Vybrať si môžete z celej rady fontán podľa svojho vkusu aj finančných možností. Záhradu, ktorú obohatí aj malá vodná plocha alebo miniatúrny vodopád, prípadne záhradná fontána, získa omnoho viac príťažlivosti a zaujímavosti. Dnešné možnosti na trhu sú veľmi bohaté. Vďaka modernej záhradnej technike a najmä pestrému výberu vodných čerpadiel si môžete ľahko zaobstarať záhradnú fontánu aj do svojej záhrady.

Pozrite si záhradné fontány v týchto e-shopoch:

Vhodné materiály a prevedenie záhradnej fontány Záhradná fontána sa vyrába z rôznych materiálov a je na vás, aby ste si zvolili záhradnú fontánu z takého materiálu, ktorý bude zodpovedať nielen vašim predstavám, ale aj celkovému vzhľadu a charakteru záhrady. Ide aj o výber vhodného miesta, aby fontána vynikla a tvorila prirodzenú súčasť záhrady. Prevažne sa fontána vyrába z hornín, mramoru, prípadne s prísadou cementovej malty. Materiály sa cenovo výrazne líšia. Zabudovanou súčasťou musí byť čerpadlo. Okrem klasických elektrických čerpadiel  sú dnes na trhu aj čerpadlá solárne, čo na jednej strane znamená úsporu elektrickej energie, a na strane druhej nemusíte k fontáne privádzať elektrické vedenie. Samozrejme, že si môžete záhradnú fontánu objednať a nechať vybudovať špecializovanou firmou. Avšak ak sa do diela pustíte sami, ušetríte nemalú peňažnú čiastku a navyše budete mať dobrý pocit. Odborníka si môžete prípadne pozvať len na vodoinštalatérske práce, aby ste nenarobili viac škody ako osohu.

Pozrite si aj tieto krásne fontány:

Veľkosť Veľkosť fontány by mala vychádzať z veľkosti záhrady a domu, aby bola primeraná k danému priestoru a konkrétnemu miestu. Výber vhodného miesta je najdôležitejšou a prvoradou zásadou. Treba pozerať najmä na čo najjednoduchší prívod vody.

Stavba Na vybranom mieste sa potom vyhĺbi do zeme jama o veľkosti cca 60 cm. Do nej sa umiestni čerpadlo tak, aby mohlo dodávať vodu do fontány. Potom už môžete začať s budovaním samotnej záhradnej fontány. Odporúča sa, vytvoriť si na papieri hrubý náčrt vzhľadu a rozmerov fontány, ktorý vám bude slúžiť pri ďalšom postupe ako východisko.

Usporiadanie kameňov Ďalšou fázou je usporiadanie kameňov podľa náčrtu. Kamene usporiadame a pospájame cementom. Po vytvrdnutí cementu môžete nainštalovať napríklad reflektory. Reflektory alebo solárne osvetlenie vylepšia efekt záhradnej fontány za tmy. Okrem klasickej fontány, ktorá využíva prírodné kamene, si môžete vybudovať aj fontánu kaskádovitú s pomocou keramických nádob, po ktorých bude voda pretekať z jednej na druhú. Ďalšou možnosťou je primurovanie fontány k domu či ku kamennému múru.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: