Čaká Pellegriniho politická smrť, alebo bude sudca Ficovi?

Robert Fico, Peter Pellegrini, Smer SD
Robert Fico a Peter Pellegrini Foto: SITA/AP.

To, čo po voľbách predpovedali mnohí politológovia, keď Smer-SD musel odpochodovať do opozície, začína byť realitou. Ešte pred týždňom sme vo Webnovinách napísali, že na tlačovkách vedenia Smeru-SD chýba volebný líder Peter Pellegrini.

Dnes už vidíme prečo. Ako povedal Pellegrini pre agentúru TASR, na nadchádzajúcom sneme sa chce postaviť proti aktuálnemu straníckemu lídrovi Robertovi Ficovi.

Pellegrini sa spolieha na preferenčné hlasy

Ešte pred voľbami bolo jasné, že Smer v súčasnosti nemôže oslniť Robertom Ficom. Jeho meno je rokmi spájané s nespočetnými kauzami, v ktorých figurovali priamo smeráci, alebo ľudia v ich blízkosti. Zvolil si usmievavú tvár Petra Pellgriniho.

Ten sa veľmi od Fica nedištancoval, ale dával najavo, že sa politika môže robiť aj inak. Pomohlo to k tomu, aby Smer-SD úplne nestroskotal a zároveň to ukázalo veľký výtlak volebného lídra, ktorý získal 413-tisíc preferenčných hlasov. Jeho stranícky sok „iba“ 243-tisíc. Ukázalo sa, čo ľudia chcú.

Fico stále nechápe, že škodí

Pre Roberta Fica to však nebolo mementom, ale naopak nabudením, aby v čele strany vydržal. Okolo seba začal zoskupovať verných straníkov, kým Pellegrinimu prenechal boj s koronavírusom a miesto podpredsedu parlamentu.

Potreboval ho držať čím ďalej od seba, aby mohol aj naďalej neohrozene vládnuť v strane. Potvrdila to aj nominácia Ľuboša Blahu za šéfa ľudsko-právneho výboru NR SR.

Fico tým ukázal, že meniť nemieni nič a práve naopak, v parlamente aj v mediálnych vystúpeniach bude útočiť ešte viac. Bol to aj odkaz Pelleginimu, že žiadny nový Smer nebude.

Po najnovších zatýkaniach Pellegrini vidí šancu

Najnovší vývoj udalostí však pridal vietor do plachiet volebnej jednotke. Pomerne dobré zvládnutie začiatku krízy s koronavírusom ho dostalo na výslnie nielen v krajine, ale aj v samotnej strane.

Pravdepodobne si vysondoval situáciu, aby nabral odvahu a povedal, že buď on alebo Fico. Také niečo tu ešte nebolo.

K tomu, že je najvyšší čas vystrčiť rožky, prispeli aj najnovšie zásahy NAKA. Pár ľudí tesne pred voľbami, ale aj v posledných dňoch, skončilo za mrežami. A medzi nimi niekoľkí, ktorých meno sa spája práve s Robertom Ficom.

Preto Pellegrinho najnovšie vyhlásenie akoby smerovalo dovnútra strany. Chcete sa viezť s kauzami Roberta Fica alebo sa pokúsiť o očistu? Asi tak vyznieva základné posolstvo.

Podobných pokusov na Slovensku bolo viac, málo sa vydarilo

Na Slovensku sa len zriedkavo vzdávajú stranícki lídri bez boja. Väčšinou museli ich vyzývatelia hľadať svoje miesto inde. Pamätníci si spomínajú na nespočetné vzbury v HZDS. Vladimír Mečiar im stále odolal. Jozef Moravčík aj Ivan Gašparovič museli uznať porážku.

V SDKÚ zase videl svoju šancu Ivan Šimko. A kde skončil?

Niečo podobné možno predpokladať aj v Smere-SD. Netreba zabúdať, že snem rozhoduje o všetkom. Takmer vo všetkých problematických straníckych rokovaniach práve predseda našiel kľúč, ako tam dostať svojich ľudí.

Neklamme sa, že Fico nemá dosť jemu verných, aby niečo podobné nedokázal. Svedčia o tom aj masové stranícke tlačovky, ktoré majú preukázať lojalitu šéfovi.

Zároveň mnohí zo straníkov majú čo-to na rováši. A určite by sa im nepáčilo, keby to niekto pustil na verejnosť. V prípade zmeny vo vedení strany je nebezpečenstvo priveľké.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičIvan ŠimkoPeter PellegriniRobert FicoVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie ĽS-HZDS Ľudová strana – Hnutie za demokratické SlovenskoSDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická stranaSMER-SD