Smer-SD v parlamente nepochodil, poslanci o vyhlásení referenda rokovať nebudú

Robert Fico
Robert Fico, predseda strany Smer-SD. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 2. decembra 15:10

Parlament v stredu na mimoriadnej schôdzi, ktorú iniciovala strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), rokovať nebude. Zákonodarcovia totiž neschválili program mimoriadnej schôdze, za hlasovalo 48 zo 121 prítomných. Národná rada SR mala rokovať o prijatí uznesenia o vyhlásení referenda.

Návrh na zvolanie schôdze predložilo 26 poslancov strany Smer-SD a štyria nezaradení členovia zákonodarného orgánu Ján Podmanický, Filip Kuffa, Štefan Kuffa a Tomáš Taraba.

V referende sa mali občania Slovenskej republiky vyjadriť, či sú za to, aby bolo súčasnej vláde skrátené volebné obdobie. Predčasné parlamentné voľby by sa mali potom podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica konať najneskôr do 30. júna 2021.

„Ústavným spôsobom sme požiadali Národnú radu SR o prijatie uznesenia o vyhlásení predčasných parlamentných volieb. Domnievali sme sa, že bude mimoriadna schôdza, na ktorej si vysvetlíme svoje postoje. Referendum je totiž jediným riešením tejto patovej situácie, v ktorej sa Slovensko pre neschopnosť vlády nachádza,“ uviedol Fico na stredajšej tlačovej konferencii.

Priblížil, že v rozprave plánovalo vystúpiť 20 poslancov za poslanecký klub Smeru-SD. „Vládni poslanci sa však boja, nie sú argumentačne vybavení a koalícia je v rozklade,” dodal šéf Smeru-SD. Na prelome januára a februára plánujú podľa jeho slov vyzbierať 350-tisíc podpisov občanov, ktoré sú potrebné na vyhlásenie referenda.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Filip KuffaJán PodmanickýRobert FicoŠtefan Kuffatomas-taraba
Firmy a inštitúcie SMER-SD