Čaputová označila obvinenie sudcov z kauzy Threema za špičku ľadovca a hovorí o zásadných zmenách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je už iba obvinenie takého počtu sudcov z ovplyvňovania spravodlivosti v demokratickom štáte nevídané. Hlava štátu to napísala na sociálnej sieti v reakcii na akciu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), pri ktorej bolo zadržaných celkom trinásť sudcov. Prezidentka si však myslí, že v prípade obvinených sudov ide iba o špičku ľadovca a Slovensko potrebuje zásadné zmeny pri vyvodzovaní zodpovednosti u sudcov.

Nevídaný počet v demokratickom štáte

„Hoci vo výsledku z celej skupiny obvinených sudcov skončili vo väzbe len štyria sudcovia, už samotné obvinenie takého počtu sudcov z ovplyvňovania spravodlivosti je v demokratickom štáte nevídané,“ napísala prezidentka s tým, že rozhodnutia Ústavného súdu SR a Špecializovaného trestného súdu o vzatí do väzby štyroch sudcov rešpektuje. Podľa prezidentky ide však iba o špičku ľadovca, ktorá sa odhalila pri vyšetrovaní úplne iného trestného činu.

„Svedčí to o veľmi vážnom zlyhaní a o akútnej potrebe zásadných zmien pri vyvodzovaní zodpovednosti sudcov,“ uviedla. Myslí si, že takéto správanie sudcov je „absolútne neprípustné“ a zdôrazňuje potrebu pokračovania vyšetrovania ich skutkov. „Justícia na Slovensku má vážny problém a je veľmi dôležité počuť, že si to okrem bežných ľudí uvedomuje čoraz viac sudcov,“ dodala.

Ovplyvňovanie súdnych rozhodnutí

NAKA zasahovala v stredu 11. marca na viacerých miestach. Počas akcie s názvom Búrka zadržali vyšetrovatelia viacero osôb. Polícia následne na sociálnej sieti informovala, že medzi zadržanými bolo 13 sudcov, jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Tí v súčasnosti čelia obvineniam z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a z marenia spravodlivosti.

Ešte vo štvrtok 12. marca vo večerných hodinách rozhodlo plénum Ústavného súdu SR o tom, že súhlasí s návrhom na väzbu u piatich zadržaných. Základom celého prípadu podozrivej skupiny sudcov bola komunikácia Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema.

Z vyšetrovania úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyplynulo, že obžalovaný kontroverzný podnikateľ komunikoval s viacerými sudcami a snažil sa údajne ovplyvňovať rôzne súdne konania vo svoj prospech. Kočner je rovnako v prípade obvinený.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KuciakMarián KočnerZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR