Cargo splatilo z predaja vozňov väčšinu štátnej pôžičky

Cargo
Foto: SITA

BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. (ZSSK Cargo) z predaja nákladných vozňov firme Cargo Wagon, a.s. za 216,6 miliónov eur použila najväčšiu časť na ďalšiu úhradu štátnej pôžičky, a to 97,7 miliónov eur.

Z celkovej sumy návratnej finančnej výpomoci 166 miliónov eur z roku 2009 tak ministerstvu financií už splatila väčšinu a zostáva jej uhradiť ešte 19,5 milióna eur v dvoch splátkach do 31. augusta 2016. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ZSSK Cargo Martin Halanda.

Zvyšok výnosov slúžil na úhradu DPH

Štátny nákladný vlakový dopravca zároveň použil na splatenie všetkých svojich prevádzkových úverov 89 miliónov eur. Na splatenie časti záväzku voči Železniciam Slovenskej republiky vynaložil 15 miliónov eur. Tento záväzok ZSSK Cargo vznikol nezaplatením faktúr za prístup na železničnú dopravnú cestu v roku 2010.

„Nesplatená časť tohto záväzku je už len 35,5 milióna eur, splatná je v dvoch splátkach v rokoch 2016 a 2017,“ uviedol Halanda. Zvyšok uvedených výnosov podľa neho slúžil na úhradu dane z pridanej hodnoty za odpredaj vozňov.

Zadlženosť ZSSK Cargo by mala koncom tohto roku dosiahnuť maximálne 140 miliónov eur. Podiel zadlženosti k vlastnému imaniu by tak mal predstavovať približne 130 percent. Firma mala koncom apríla 2012 pri príchode súčasného vedenia celkový dlh vo výške 473,7 miliónov eur a jeho podiel k vlastnému imaniu predstavoval vyše 315 percent.

Zadlženosť by sa mala znížiť o vyše 330 miliónov eur

Zadlženosť spoločnosti pri terajšom manažmente by sa tak do konca tohto roku mala znížiť o vyše 330 miliónov eur. Spoločnosť plánovala znížiť svoje zadlženie ku koncu budúceho roku na úroveň 30 percent oproti koncu roku 2012.

Štátna spoločnosť v júni odovzdala firme Cargo Wagon 12 342 vozňov, z nich si spätne prenajme 8216 vozňov na osem rokov s opciou na ďalších osem rokov za 10,35 eura za vozeň na deň. Zvyšné vagóny budú prenajaté tretím stranám alebo použité iným spôsobom.

Vo firme Cargo Wagon má podiel 66 percent AAE Wagon – ide o spoločný podnik európskej spoločnosti VTG, zaoberajúcej sa prenájmom vagónov a železničnou logistikou, a investičného fondu Solveq Funds SICAV so sídlom na Malte. ZSSK Cargo má v Cargo Wagon podiel 34 percent.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. vznikla začiatkom roka 2005 a je jednou z troch nástupníckych spoločností pôvodne jednotných železníc. Zabezpečuje nákladnú železničnú dopravu, má základné imanie 401,646 miliónov eur. Akcionárom spoločnosti je Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRŽelezničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s.