Časť Námestia Majstra Pavla v Levoči sa zmení

Levoča
Ilustračné foto Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 28. septembra (WEBNOVINY) – Mesto Levoča pripravuje komplexnú rekonštrukciu Námestia Majstra Pavla. Ešte v tomto roku sa začne s prvou etapou obnovy námestia, od Novej a Vysokej ulice po evanjelický kostol. Levočania ale i návštevníci mesta si budú musieť zvyknúť na dopravné obmedzenia a zmeny v doprave na námestí. Po rekonštrukcii bude časť námestia vyhradená ako pešia zóna.

Autá budú môcť jazdiť len od Košickej brány, okolo Župného domu, pošty až po Novú ulicu. Časť námestia od Vysokej ulice až po Košickú ulicu bude v budúcnosti slúžiť ako pešia zóna. Vytvorenie zóny pre chodcov bola podľa primátora jedna z požiadaviek obyvateľov mesta.

Súčasne s rekonštrukciou námestia sa zrekonštruuje aj vodovod a kanalizácia na námestí. Hlavne vodovod si to podľa primátora Levoče Miroslava Vilkovského vyžaduje, keďže už slúži 110 rokov. Po rekonštrukcii by mali na námestí pribudnúť parkovacie miesta v časti určenej pre dopravu.

Aj keď má mesto pripravený projekt na komplexnú rekonštrukciu námestia, centrum Levoče sa bude obnovovať postupne. Prvá zo štyroch etáp rekonštrukcie námestia bude stáť 1,6 mil. eur. Peniaze na obnovu historického centra Levoče získalo mesto z fondov Európskej únie a zo štátneho rozpočtu.

Samospráva zaplatí len päť percent z celkových nákladov na obnovu námestia. Náklady na rekonštrukciu celého námestia vyčíslil primátor na 6,5 mil. eur.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom