Čech Bauer a Poľka Kowalczyková kráľmi TdS

Justyna Kowalczyková
Justyna Kowalczyková Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Víťazmi 4. ročníka prestížneho seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski sa stali Čech Lukáš Bauer a Poľka Justyna Kowalczyková. O svojich prvenstvách obaja rozhodli až v záverečnej etape – extrémne náročnom behu hore známou zjazdovkou Alpe Cermis v talianskej lokalite Val di Fiemme. Obaja boli pred poslednou etapou osemdielneho seriálu na druhých miestach. Bauer zaostával za dovtedajším lídrom Nórom Petterom Northugom iba o 9 sekúnd, Kowalczyková za Slovinkou Petrou Majdičovou o viac ako pol minúty. V strhujúcich pretekoch na Alpe Cermis však ukázali najviac síl.

Minuloročná víťazka seriálu Svetového pohára Justyna Kowalczyková už pred nástupom do najstrmšieho stúpania dobehla Majdičovú. V ňom potom ukázala, že je všestrannejšou bežkyňou ako kráľovná šprintu zo Slovinska, ktorej trénerom je Slovák Ivan Hudáč. „Bol to extrémne náročný beh. Pokúšala som sa čo najskôr dobehnúť Petru, ale nebolo to ľahké. Keď sa mi to konečne podarilo, čakala som na príležitosť, keď budem môcť zaútočiť. Som šťastná, že sa mi to podarilo,“ opísala záverečné kilometre TdS poľská lyžiarska jednotka.

Víťazstvo na TdS patrí medzi najväčšie úspechy tejto čoskoro 27-ročnej dvojnásobnej majsterky sveta. Určite sa však zaradí medzi jej najlukratívnejšie víťazstvá. Na konto jej za desať dní pribudlo vrátane prémií za jednotlivé etapy 162 250 švajčiarskych frankov (cca 109 500 eur). „Čo ma čaká teraz? Najskôr sa chcem poriadne najesť a vyspať. Neviem však, či sa mi to podarí, lebo hneď teraz odchádzame do estónskeho Otepää, kde počas najbližšieho víkendu pokračuje Svetový pohár. Otepää je mojou srdcovou záležitosťou, nechcem tam chýbať,“ dodala Kowalczyková, ktorá práve v tomto estónskom stredisku pred štyrmi rokmi prvýkrát v kariére vystúpila v pretekoch Svetového pohára na pódium pre medailistov a o rok neskôr 27. januára 2007 tam aj po prvý raz zvíťazila.

Petra Majdičová síce prehrala súboj o celkové prvenstvo, ale aj tak to bol jej najlepší konečný výsledok na TdS. „Som spokojná a veľmi šťastná. Najdôležitejšie pre mňa je, že som dokončila celý seriál. Justyna sa lepšie dokázala vyrovnať s náročnou traťou, ja som vôbec nebola schopná držať jej tempo. Opakujem však, som veľmi spokojná s konečným výsledkom,“ skomentovala svoj výsledok 30-ročná Majdičová.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa práve tieto dve lyžiarky pobijú aj o veľký krištáľový glóbus určený pre víťazku Svetového pohára. Medzi nimi je po TdS 67-bodový rozdiel, tretia Aino Kaisa Saarinenová z Fánska už zaostáva o rovných 300 bodov.

Lukáš Bauer sa z celkového prvenstva na TdS tešil už po druhý raz. Stal sa tak prvým mužom, ktorý dokázal na tomto podujatí triumfovať dvakrát. Pred dvoma rokmi však jeho víťazstvo bolo suverénnejšie, keď viedol prakticky od prológu. Vtedy sa triumfom na TdS odrazil aj k víťazstvu vo SP. Tentoraz sa ale zdá, že o majiteľovi krištáľovej gule je už rozhodnuté. Nór Petter Northug, ktorý skončil druhý, má na čele celkovej klasifikácie náskok 397 bodov a pretekár jeho kvalít by si to už mal postrážiť. Záverečná etapa však ukázala, že aj tento fenomén na bežkách, ktorého už teraz v jeho 24 rokoch často prirovnávajú k legendárnemu Björnovi Dähliemu, je zdolateľný. Lukáš Bauer ho na Alpe Cermis doslova uštval. „Pokúsil som sa nasadiť maximálne tempo, aby som ho svojím spôsobom zastrašil. Išiel som do rizika, že na kopci umriem, ale nechcel som sa darovať lacno. Vsadil som všetko na jednu kartu, snažil som sa urobiť peklo. Vedel som, že ak chcem zvíťaziť, nemôžem si to nechávať na záverečné metre. Aj keď som už mal náskok, nepoľavoval som, pretože som vedel, že môže prísť kríza. Našťastie neprišla. Kilometer pred cieľom som už veril, že to dokážem,“ cituje 32-ročného Bauera český server iDNES.cz.

„Lukáš išiel fantasticky. Klobúk dolu pred jeho výkonom. Ešte pod záverečným stúpaním som bol odhodlaný bojovať, ale Lukáša som jednoducho neudržal, nemal som proti nemu žiadnu šancu. Druhé miesto nie je sklamaním, ale po tom, ako som to mal rozbehnuté, má trochu kyslú chuť,“ priznal víťaz troch etáp osemdielneho seriálu a aktuálny líder všetkých poradí vo Svetovom pohári Petter Northug.

Slovensko malo v seriáli pretekov TdS v olympijskej sezóne zastúpenie iba v prvej polovici, keď na prológ, beh klasickou technikou a dva šprinty nastúpila Alena Procházková. Aj tá po štvrtej etape plánovane odstúpila. Dovtedy si počínala veľmi dobre. V oboch šprintoch, ktoré sú jej najsilnejšou stránkou, sa dostala do finále. V Oberhofe mala smolu, keď nezvládla jedno z technicky náročných miest na trati, spadla a skončila šiesta. V Prahe si však vychutnala svoje minúty slávy na pódiu pre medailistov, keď obsadila tretie miesto. Potvrdila tým, že v tejto divácky atraktívnej disciplíne patrí medzi absolútnu svetovú špičku a je veľkou nádejou slovenského športu na blížiacich sa vrcholných podujatiach. Mužská reprezentácia venovala čas po Novom roku vysokohorskému sústredeniu v rakúskom Obertilliachu zameranému na prípravu na vrchol sezóny, ktorým budú zimné olympijské hry vo Vancouveri (12. – 28. februára).

Konečné poradie v TdS 2010:

MUŽI (spolu 102 km): 1. Lukáš Bauer (ČR) 4:13:10,6 h, 2. Petter Northug (Nór.) +1:16,4 min, 3. Dario Cologna (Švajč.) +1:32,2, 4. Marcus Hellner (Švéd.) +1:41,4, 5. Jean Marc Gaillard (Fr.) +1:52,6, 6. Rene Sommerfeldt (Nem.) +3:01,4, 7. Axel Teichmann (Nem.) +3:08,0, 8. Daniel Rickardsson (Švéd.) +3:16,3, 9. Ivan Babikov (Rus.) 3:31,8, 10. Giorgio di Centa (Tal.) +3:38,4, … Slováci neštartovali.

ŽENY (spolu 60 km): 1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 2:37:54,5 h, 2. Petra Majdičová (Slovin.) +19,2 s, 3. Arianna Follisová (Tal.) +1:12,2, 4. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) +1:34,7, 5. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +2:08,1, 6. Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) 2:27,2, 7. Oľga Zavialovová (Rus.) +3:21,3, 8. Marianna Longová (Tal.) +3:33,6, 9. Aľona Siďková (Rus.) +3:55,1, 10. Katrin Zellerová (Nem.) +4:46,9, … Alena Procházková odstúpila po 4. etape.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aino Kaisa SaarinenováAlena ProcházkováDario ColognaJustyna KowalczykováLukáš BauerPetra MajdičováPetter Northug