Celebrity bojkotujú Instagram, chcú poukázať na nečinnosť Facebooku proti šíreniu nenávisti

Kim Kardashian West
Kim Kardashian West patrí medzi najvplyvnejších ľudí na Instagrame. Foto: archívne, Willy Sanjuan/Invision/AP

Viaceré prominentné osobnosti v stredu začali na 24 hodín bojkotovať službu Instagram na protest proti nedostatočným krokom jeho materskej firmy Facebook v boji proti šíreniu násilného a nenávistného obsahu a dezinformácií.

Do najnovšieho úsilia kampane #StopHateforProfit sa zapojili napríklad Kim Kardashian West, Katy Perry, Leonardo DiCaprio, Ashton Kutcher, Mark Ruffalo, Kerry Washington, Rosario Dawson, Jamie Foxx či Sacha Baron Cohen.

Nenávisť sa šíri naďalej

Kampaň vyzvala ľudí, aby zverejnili správu o tom, aké škody podľa nich Facebook spôsobuje, ale inak sa na deň zdržali akéhokoľvek zverejňovania príspevkov na Instagrame.

„Nemôžem len tak sedieť a byť ticho, zatiaľ čo tieto platformy naďalej umožňujú šírenie nenávisti, propagandy a dezinformácií – vytvorené skupinami, aby zasiali rozpor a rozdelili Ameriku – len, aby zakročili po zabití ľudí,“ napísala v utorok na svojom instagramovom účte Kardashian West, ktorá patrí medzi najvplyvnejších ľudí na platforme a má tam 188 miliónov sledovateľov.

DiCaprio sa zase napríklad vyjadril, že stojí za skupinami bojujúcimi za občianske práva a vyzýva „všetkých používateľov Instagramu a Facebooku, aby protestovali proti zosilneniu nenávisti, rasizmu a podkopávaniu demokracie na týchto platformách“.

Akcie Facebooku sa prepadli

Facebook odmietol dianie komentovať, poukázal však na nedávne oznamy o tom, ako na svojich platformách obmedzí skupiny podporujúce násilie a tiež o úsilí ochrániť novembrové prezidentské voľby v USA.

Organizátori #StopHateforProfit, ku ktorým patria americké mimovládne organizácie ako Národná asociácia pre pokrok ľudí farebnej pleti (NAACP), Anti-Defamation League a Color Of Change, stoja aj za júlovou iniciatívou proti Facebooku, v rámci ktorej stovky spoločností a skupín bojkotovali inzerciu na platforme.

Celebritná podpora stredajšieho bojkotu spôsobila, že sa akcie Facebooku na sekundárnom trhu prepadli. Pred otvorením trhu v stredu klesli o 1,7%.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ashton KutcherKaty PerryKim KardashianLeonardo DiCaprioSacha Baron Cohen
Firmy a inštitúcie Facebook