Celtics jedno víťazstvo od svojho 18. titulu

Boston

BOSTON 14. júna (WEBNOVINY) – Basketbalisti Bostonu sa prvý raz dostali do vedenia vo finálovej sérii zámorskej NBA proti Los Angeles Lakers a majú na dosah osemnásty titul v histórii klubu. V nedeľu v noci zdolali Celtics v domácej TD Garden svojho najčastejšieho súpera vo finálových bojoch 92:86, obrátili stav série z 1:2 a 3:2 a v utorkovom šiestom zápase v Los Angeles to budú oni, kto môže rozhodnúť o majiteľovi trofeje. Prípadné siedme stretnutie je na programe vo štvrtok opäť v Staples Center. Svoj najlepší strelecký výkon vo finále predviedol a kľúčom k úspechu Bostonu sa stal Paul Pierce, ktorý zaznamenal 27 bodov a ani raz nestratil loptu. Oproti štvrtému stretnutiu sa k slovu nedostala kvalitná lavička Bostonu, tentoraz prispela len trinástimi bodmi, zatiaľ čo tá kalifornská štrnástimi. Zo strany Lakers predstavoval najväčšie nebezpečenstvo 38-bodový Kobe Bryant, hostia sa však opäť nemohli spoľahnúť na stopercentný výkon hendikepovanej podkošovej opory Andrewa Bynuma.

Výsledok – nedeľa:

Finále NBA – 5. zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

Boston Celtics – Los Angeles Lakers 92:86 (22:20, 23:19, 28:26, 19:21) – stav série 3:2

Zostava a body: Rondo 18, R. Allen 12, Pierce 27, Garnett 18 /10 doskokov/, Perkins 4 (R. Wallace 5, N. Robinson a T. Allen po 4, G. Davis) – Fisher 9, Bryant 38, Artest 7, P. Gasol 12 /12 doskokov/, A. Bynum 6 (Odom 8, Vujačič 5, Farmar 1, S. Brown, Walton).

Úspešnosť streľby z poľa v %: 56,3:39,7, trojky: 3/12 – 7/19, trestné hody: 9/13 – 17/26, doskoky: 48:43, asistencie: 21:12, stratené lopty: 17:14, získané lopty: 8:9, bloky: 7:1, fauly: 23:22, 18 624 divákov

Lakers nevstúpili do zápasu správnou nohou, prvých šesť streleckých pokusov z ich rúk bolo nepresných a Boston sa dostal do vedenia 6:0. Rýchlo sa však spamätali a po trojke Dereka Fishera vyhrávali päť minút pred koncom prvej štvrtiny 15:14. Po prvých dvanástich minútach ale viedli Celtics 22:20. Podobný priebeh mala aj druhá časť hry, Lakers zväčša iba doťahovali náskok domácich, ktorý narástol na maximálne 8 bodov, a len raz – naposledy v zápase – obrátili stav na 37:36 vo svoj prospech. Následných sedem bodov Piercea do konca prvého polčasu ale posunulo opäť do vedenia Celtics – 45:39. Vstup do tretej štvrtiny znovu vyšiel lepšie Bostonu, po trojke Piercea bolo už 50:39 a tri minúty pred jej koncom zvýšil Ray Allen na 71:58, čo bol najväčší náskok niektorého tímu v zápase. V štvrtej časti Boston štyri minúty pred koncom viedol o 12 bodov a Lakers sa dokázali v úplnom závere priblížiť už len na rozdiel piatich. „Ešte jedno víťazstvo. Sme veľmi blízko, ale zostáva nám jeden víťazný zápas,“ krotil emócie najužitočnejší hráč predvlaňajšej finálovej série s Lakers Pierce. Výkon kapitána Bostonu pochválil aj inak zdržanlivý tréner hostí. „Nepochybne patrí k tým hráčom, ktorí sa dokážu dostať do streleckého tranzu. Čakali sme od neho niečo podobné. Našiel správny rytmus,“ povedal Phil Jackson a na margo osudu série podotkol: „Všetko to bude o výhode domáceho ihriska, alebo sa mýlim?“ Lakers doplatili najmä na nízku úspešnosť streľby z poľa, ktorú nedokázalo vyvážiť ani márne hľadanie streleckej mušky Allena. Domáci rozohrávač nezaznamenal trojku od druhého finálového zápasu, v ktorom ich nasúkal do koša obhajcu titulu hneď osem.

Stav finálovej série bol po štyroch zápasoch vyrovnaný prvý raz od roku 2006 a triumfu Miami nad Dallasom. V 19 z 24 takýchto prípadov sa z trofeje tešil tím, ktorý vyhral piaty zápas…